ERKEN HABER - MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan, her zaman zaferle beraber medeniyet nurları taşıyan kahraman Türk Milleti’nin kahraman Türk Ordusunun 26 Ağustos 1922 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığı’nda başlattığı Büyük Taarruz, büyük bir meydan muharebesi olarak  beş gün beş gece göğüs-göğüse süren çarpışmaların ardından Kütahya’mızın onur ve gururu Dumlupınar’da kesin bir zaferle sonuçlandığını kaydetti.

Ahmet Erbaş, açıklamasında şunları kaydetti:

"Asil Türk Milleti Dünya savaş tarihine geçen bu Şanlı Zafer ile milletimizin kendisine ömür biçen emperyalist niyetleri kursaklarında bırakarak Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolu taçlandırmış ve şanlı tarihimizin en kritik dönüm noktalarından birisi olarak tarih sayfalarında yerini almıştır.

Bugün şanlı tarihimizin en önemli mihenk taşlarından biri olan Şanlı Zafer’in 100. yıl dönümüne kavuşmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz.

Konya'da yollar göl oldu, evleri su bastı Konya'da yollar göl oldu, evleri su bastı

30 Ağustos 1922, ecdadımızın yazdığı emsali olmayan bir kahramanlık destanıdır. Bundan 100 yıl önce dünya tarihine mührünü vuran Zafer’imizle Türk Milleti büyük cesaret sergileyerek, kendisine dayatılan esareti reddetmiş, verdiği azimli mücadale ile istiklal ve istikbalinden, bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini dünyaya ilan ve ispat etmiştir.

Böylesine büyük bir Zafer’e ilham veren ruh, inanç ve irade ile yüce Türk Milleti her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanan vatanında asla boyunduruk kabul etmeyeceğini tüm Dünya’ya bir kez daha ispat ederek, 100 yıl önce olduğu gibi bugün de milletimize istikamet çizmektedir.

Türk milleti olarak ecdadımızın çizdiği istikamette aynı ruh, inanç ve kararlılıkla ilerleyecek, karşımıza çıkan her zorlu koşullara rağmen atalarımızdan aldığımız ilham ve mücadale azmi ile ebedi topraklarımızı vatan kılmayı şerefle sürdüreceğiz. Miras bırakılan kutsal emanetimiz olan vatanımıza sahip çıkmak en önemli sorumluluğumuzdur.

Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolun mihenk taşı, bağımsızlığımızın simgesi, kahramanlığın destanlaştığı, 30 Ağustos tarihinde Zafer’imizin 100. Yılını büyük bir gurur ve onurla kutluyor, İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Bağımsızlık ve kurtuluş mücadelimizin zaferle taçlandığı, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, tarihten silinmek istenen bir milletin yazdığı direniş ve diriliş destanı ile tüm esir milletlere heyecan kaynağı olduğu 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun."