ERKEN HABER - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaınladığı belgede şunları kaydetti;

Sahte doktor Ayşe Özkiraz'ın ameliyatlara katıldığı tespit edildi Sahte doktor Ayşe Özkiraz'ın ameliyatlara katıldığı tespit edildi

"Bu belgenin amacı, ev sahibi hükümetlere, halk sağlığı yetkililerine, ulusal veya uluslararası organizatörlere ve daha küçük toplantılar organize eden veya her tür ve büyüklükteki toplantılara katılan kişiler de dahil olmak üzere toplantıların planlanması ve sunumunda yer alan profesyonel personele halk sağlığı tavsiyesi sağlamaktır.

Toplantılar sırasında, katılımcıların olası yüksek yoğunluğu ve hareketliliği (kalabalık), insanlar arasında yakın temas, uzun süreli ve sık etkileşimler için elverişli bir ortamı yayılım ortamına sebep verir.

Ayrıca, güvenli olmayan cinsel uygulamalar da dahil olmak üzere riskli davranışların ve güvenli olmayan uygulamaların yaygın olarak benimsenmesi de maymun çiçeği virüsünün yayılmasında büyük rol oynar.

DSÖ, herhangi bir boyut ve türdeki toplanmalarla ilgili karar verme sürecinin, söz konusu olayın özelliklerine göre uyarlanmış risk temelli bir yaklaşıma dayanmasını ve düzenli aralıklarla tekrarlanmasını tavsiye etmektedir.

Mevcut salgın bağlamında, bir organizasyon planlanırken maymun çiçeği ile ilişkili riskler dikkate alınmalı ve risk hesaba katılmalıdır. Maymun çiçeği vakalarının tespit edildiği bölgelerde toplantıların ertelenmesi veya iptal edilmesi varsayılan bir önlem olarak gerekli değildir ve toplantılar bilgi erişimi ve topluluk katılımı için fırsatlar olarak kullanılmalıdır." uyarısında bulundu.

Maymun Çiçeği Nedir?

B58EEE03-A346-4D2B-8BF0-29C604535E15