İstanbul'da eylem yapan bir grup Uygur, "Doğu Türkistan'da Soykırım Var" diyerek, açlığa mahkum edilen Uygurlar hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

ERKEN HABER -  Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerine ek olarak koronavirüs kısıtlamaları altında Uygurların temel gıdalara erişimine engeller getirdiği bildiriliyor.

Doğu Türkistan'dan servis edildiği ifade edilen görüntülerde birçok Uygur ailenin koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle karantina altına alındığı ve evlere hapsedildiği ileri sürülüyor.

Şehit Özel Harekat Polisi Çalışgan, Tokat'ta son yolculuğuna uğurlandı Şehit Özel Harekat Polisi Çalışgan, Tokat'ta son yolculuğuna uğurlandı

Görüntülerde birçok Uygur, temel gıda maddelerine erişimlerinin engellendiğini, bundan dolayı günlerdir aç kaldıklarını ifade ediyor.

Son olarak Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Başbakanı Salih Hudayar'ın yayımladığı görüntülerde, Uygur bir ailenin açlıkla pençeleştiği görülüyor.

Çin yönetiminin Doğu Türkistan'daki son kısıtlamalarına karşılık olarak Uygur diasporası, Türkiye'de Çin'in Doğu Türkistan'da yer edinen baskıcı politikalarına karşı protestolar gerçekleştirdi.

İstanbul'da düzenlenen etkinlikte Uygurlar, Çin'in ayrımcı tavrını protesto etmelerinin yanı sıra Doğu Türkistan'daki son durum hakkında halkı bilgilendiren çalışmalarda bulundu.

Uygurlar, bölgedeki hemşehrilerinin 'tam bir özgürlüğe kavuşması' için Doğu Türkistan'ın bağımsızlığını talep ediyor. 

ZİYARETLER GÜNDEMDE

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Çin’nin daveti üzerine ülkemizden bir heyetin ve ayrıca Pekin Büyükelçimizin Doğu Türkistan ziyaretleri bir süredir gündemdedir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Çin’nin Doğu Türkistan’daki ciddi insan hakları durumuna ilişkin olarak BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yayımlanan rapor hakkındaki soruyu cevapladı.

Bilgiç, konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin Doğu Türkistan’daki duruma dair ahiren yayımlanan raporu, bölgede yaşayan Uygur Türkleri ve diğer Müslümanlara ilişkin ülkemiz ve uluslararası kamuoyunda dile getirilen endişeleri teyit eder niteliktedir. Bu bakımdan raporun içerdiği tespit ve değerlendirmelerin dikkate alınması önem taşımaktadır. Uygur Türkleri’nin refah ve huzur içinde yaşamalarına, temel hak ve özgürlüklerinin korunmasına ilişkin beklenti ve hassasiyetlerimiz gerek Çin makamlarıyla ikili düzeydeki temaslarımızda, gerek Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası platformlarda vurgulanmaktadır. Nitekim Çin’nin daveti üzerine ülkemizden bir heyetin ve ayrıca Pekin Büyükelçimizin Doğu Türkistan’daki ziyaretleri bir süredir gündemdedir. Ziyaretlerin anlamlı, kapsamlı ve engelsiz olarak yapılmasına yönelik beklentilerimiz karşılandığı takdirde söz konusu ziyaretler gerçekleştirilebilecektir.”