ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Diyarbakır'da depremlerde hasar gören binaların yıkılmasına ilişkin Baro tarafından açılan dava nedeniyle yıkım işlemleri durduruldu. Baro tarafından keşif yapıldıktan sonra yıkıma devam edilecek.

Diyarbakır Barosu, Diyarbakır'da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce 'acil yıkılacak ve ağır hasarlı' olarak tespit edilen yapılara ilişkin ilerleyen süreçte hukuki ve cezai sorumluluk açısından hak kayıplarına sebebiyet vermemesi için tedbiren yıkım işlemlerinin durdurulması için dava açtı.

Davayı kabul eden Diyarbakır 1. Sulh Hukuk Mahkemesi, söz konusu yıkımların keşif yapıldıktan sonra devam edilmesine karar verdi.

Baro

Diyarbakır Barosu, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Yıkılan Rönesans Sitesi'nin sorumlusu tutuklandı Yıkılan Rönesans Sitesi'nin sorumlusu tutuklandı

"Diyarbakır 1. Sulh Hukuk Mahkemesi 23.02.2023 tarihli kararıyla taleplerimizin kabulü ile; Diyarbakır Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğünce  delil  tespiti yapılacak olan yapıların yıkım işleminin tespitler bitinceye kadar tedbiren şimdilik durdurulmasına  ve yapılardaki hasar sebebinin tespiti konusunda tüm hasarlı taşınmazlarda 4 kişilik uzman bilirkişi kurulunca 24.02.2023 (yarın) tarihinden itibaren keşif yapılmasına karar verilmiştir. 
Kentimizde hasarlı yapılara ilişkin ileriki süreçlerde cezai ve hukuki sorumluluk açısından hak kayıplarının yaşanmaması için hasar tespitlerinin yapılmasına dair süreç Diyarbakır Barosu tarafından yürütüleceği kamuoyuna duyurulur."