Jandarma ekibini taşıyan araç kaza yaptı: 6 yaralı Jandarma ekibini taşıyan araç kaza yaptı: 6 yaralı

ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü 
Diyarbakır’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ve kayıplar bulunsun failler yargılansın diyerek başlatılan eylemin 719. Haftasında kadınlar Diyarbakır Koşuyolu Parkındaki insan hakları anıtı önünde toplandı.
Hazırlanan açıklamayı  İHD Diyarbakır Şubesi Başkan Yardımcısı Ezgi Sıla Demir okudu. 
Demir, şunları söyledi: 
“Kayıplar bulunsun failler yargılasın diyerek sürdürdüğümüz cumartesi eylemimizin 719. haftasındayız.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle öncelikle kadınlar için özgürlük mücadelesi verirken katledilen Mirabel kardeşleri, yine kadın bedeni üzerinde ki hegemonyayı kabul etmeyen, erkek aklın dayattığı makbul kadın formuna itiraz edip işkence ile öldürülen Jîna Mahsa Amini’yi de anıyoruz.
Barış ve adaleti sağlamada ki yolun zemini yaratmak tanık olduğumuz bu savaş ortamının son bulmasını istemek ve hakikati savunup, ısrarla aramak toplumsallaştırmak bizlerin en önemli sorumluluklarındandır.
719 haftadır kayıpları aramakta ki ısrar ve irade tam da barışı sağlamak, hakikati ortaya çıkarmak, adaleti tesis etmek için ortaya konulan, kadınların iradesidir.  
Kürtlerin özellikle 90’lı yıllarda politik argümanları gerekçe göstererek kaybedildiği, katledildiği gerçeği bu savaş halinin en ağır biçimde ortaya çıktığı bir durumdur. Bugün kaybedilen kadılar için burada adalet isteyip hepsinin hikayesini sizlerle paylaşacağız.”
Demir, 13 Kasım’da katledilen Meryem Sevim’in  günlerdir yakalanamayan katili Musa Sevim’in yakalanması ve etkili bir soruşturma yürütülmesi için dosyanın takipçisi olmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.