Sobadan zehirlenen 4 kişi tedavi altına alındı Sobadan zehirlenen 4 kişi tedavi altına alındı

ERKEN HABER - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince, toplu taşımada daha etkin ve verimli ulaşım hizmetinin vatandaşlara sunulması amacıyla alımı yapılan 11 yeni körüklü otobüs düzenlenen törenle hizmete alındı.
Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, yeni otobüslerin hizmete alınması nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Doğalgazlı Otobüs Dolum Tesisi'nde yapılan törende, yaptığı açıklamada, yeni aldıkları 11 otobüsü hizmete sokmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Vatandaşların huzur ve güvenliğinin yanında onların hayatlarını kolaylaştıracak, refah seviyesini artıracak her türlü tedbiri almaya, gerekli yatırımları yapmaya Valilik ve Belediye olarak aralıksız çalıştıklarını dile getiren Su, kentin gelişmesi, kalkınması ve ilerlemesi için her alanda bu gayreti sarf ettiklerini belirtti.
İl genelinde ulaşım sektöründe çok önemli hizmetlere imza attıklarını, anlatan Şu, şunları söyledi:
“Geçen yıl ulaşım sektöründe bin 800 kilometre asfalt yol yaptık. Bunun 116 kilometresi sıcak asfalt, diğerleri de sathi kaplama asfalttı. Stabilize yol ve kilit parke çalışmaları hızla devam ediyor. Bugün 11 yeni otobüsümüzü hizmete alıyoruz. Bu otobüslerimiz 117 ayakta, 36 oturan olmak üzere 153 yolcuyu taşıyabiliyor. Bir seferde bu otobüslerimizle bin 683 vatandaşımızı taşımış olacağız. Yeni otobüslerimiz son derece konforlu. Araçlarda dünden itibaren abonman kart sistemine de başladık. Abonman kart sistemiyle de vatandaşlarımız, otobüslerimizden istifade edebilecek. 120 biniş, 120 lira. 189 eski toplu taşıma aracımızda bulunan eski tip sürücü kontrol panellerini yeni nesil sürücü kontrol panelleriyle değiştiriyoruz. Halihazırda 34 aracımız yeni nesil sisteme kavuşturuldu. 1 Şubat 2023'ten itibaren 2 bin 223 toplu taşıma aracımız yeni sisteme kavuşacak. Açmayı planladığımız yeni güzergahlarla yolcu taşıma kapasitesi günlük 180 bine ulaşacaktır. 
"Hedefimiz, hep daha iyisini yapmak, vatandaşlarımızı daha iyi, güzel, konforlu ve güvenli seyahat etmelerini sağlamak. 10 yeni otobüsümüz daha gelecek. İlimizde ulaşımla ilgili vatandaşlarımızın karşılaşabileceği sorunların hepsine çözüm noktasında hızla hareket ediyoruz. Vatandaşımıza hizmet için buradayız.“
Su, daha sonra yeni otobüslerde incelemelerde bulundu, özellikleri hakkında bilgi aldığı otobüslerden birinin şoför koltuğuna oturdu.
Törene, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve yetkilisi katıldı.