ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Diyarbakır'daki MHP'nin Sur, Yenişehir, Çermik, Dicle ve Lice ilçe başkanları Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye olan bağlılıklarını bildirerek, toplu bir şekilde istifa ettiklerini açıkladı.

Sur İlçe Başkanı Cemal Ayla, Yenişehir İlçe Başkanı Yılmaz Kayaalp, Çermik İlçe Başkanı Veysi İpek, Dicle İlçe Başkanı Mehmet Orbay ile Lice İlçe Başkanı Hamza Yılmaz, birlikte hazırladıkları istifa dilekçesini kamuoyu ile paylaştılar.

MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp'in isminin cinsel istismar suçuna karışmasından dolayı genel merkez tarafından görevden alınmıştı. Genel Merkez tarafından Ergani İlçe Başkanı Mithat Altan, İl Başkanı olarak atandı. Diyarbakır'daki 5 ilçe başkanı ise Altan'ın bu göreve layık olmadığını ileri sürerek istifa etti.

MHP istifa

YSK, partilerin milletvekili sayılarını açıkladı YSK, partilerin milletvekili sayılarını açıkladı

İstifa dilekçelerinde şu ifadelere yer verildi:

"Milliyetçi Hareket Partisi Diyarbakır ilçe başkanları olarak bugün itibariyle aşağıdaki sebeplerden dolayı istifa ettik.  Halkın da bildiği gibi son yıllarda Diyarbakır'da MHP'nin bile hayal bile edemediği işlerle Diyarbakır halkının gönlüne girdik.  Gecemizi gündüzümüzle birleştirerek sayısız tehdit ve zulme rağmen Diyarbakırlı hemşehrilerimize hizmet ettik.  Bugüne kadar Genel Merkezimizden tek kuruş destek ve talep almadık.  

MHP, tarihi boyunca Diyarbakır'da bir tabela partisi iken, son yıllarda yaptığımız çalışmalarla MHP'yi Diyarbakır halkının partisi haline getirdik. Bu güne geldiğimizde MHP'nin Diyarbakır'daki hızlı yükselişini kabullenemeyen terör örgütü ve destekçilerinin sayısız entrikalarıyla mücadele ettik. Ancak bu davaya hizmet edenlerin ne kadar kolay heba edildiğine ve fedakar insanların nasıl yalnız bırakıldığına şahit olduk.

Bugün ilimizi ziyaret eden Teşkilat Başkanımız Edip Semih Yalçın'ın Diyarbakır'daki teşkilatlarımızın üzerine aylardır patlak veren kıyametten aylardır bahsetmemesi vicdanımızı da üzmüştür. Yeni atanan il başkanının ve il yönetiminin MHP'yi hem siyasi tecrübesi hem de eğitim seviyesi ile geldiğimiz noktada tutamayacağı kanaatine vardık.

İl başkanı olarak atanan arkadaşımız Ergani gibi bir ilçeyi bile yönetememiş, kendisi hakkında sayısız şikayet ve şüphe olduğu aşikar iken bu durum bu durumun yapmış olduğumuz çalışmaları gölgede bırakacağını ortaya koymuştur. 

Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'ye olan bağlılığımız ve davamıza olan inancımız tamdır. Ancak yeni atanan yönetim ve Ankara'daki destekçileri görevde olduğu sürece herhangi bir görev almayacağımızı belirtir, istifamızın detaylı gerekçelerini önümüzdeki günlerde belgelerle birlikte kamuoyuna açıklayacağımızı bildiririz."