ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Diyarbakır'da, Hristiyan inanışına göre Hz. İsa'nın doğum günü olarak kabul edilen Noel, tarihi Meryem Ana Süryani Kilisesi’nde düzenlenen ayin öncesi kiliseye gelen Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Süryanilerin bayramını kutladı.
Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde bulunan ve Süryani cemaati için önemli kiliselerin başında gelen Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi’nde Noel ayini yapıldı.
Hristiyan inanışına göre Hz. İsa'nın doğum günü olarak kabul edilen Noel için düzenlenen ayinde Süryani aileler hazır bulundu ve dini inançları gereği mum yakıp dua etti.
Mardin’den gelen Deyrulzafaran Manastır’ı ve aynı zamanda Diyarbakır Mardin Metropoliti Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz'ün yönettiği ayinde, Süryanice ve Türkçe dualar okundu, birlik ve beraberlik için dua edildi ve ilahiler seslendirildi. Ayin sonunda katılımcılara çörek ve şeker ikram edildi.
Ayinin sonunda gazetecilere açıklama yapan Metropolit Saliba Özmen, Süryanice "Yeldo" denilen doğuş bayramını kutlamak için Diyarbakır'a geldiklerini ve gördükleri ilgi karşısında çok mutlu olduklarını kaydetti.

Ocak ayında denize girdiler Ocak ayında denize girdiler

Özmen, şunları söyledi:
"Bu kutsal günlerde Hristiyan ve Müslümanlar olarak bir araya geliyor, sevgimizi, saygımızı, dayanışmamızı gösteriyoruz. Bütün Hristiyan aleminin bayramını kutluyorum. Buraya gelen Müslüman kardeşlerimize, dostlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bölgemiz başta olmak üzere dünyada barışın, huzurun, hoşgörünün hüküm sürmesini diliyoruz. Bu bayramın da bunlara vesile olmasını diliyoruz"