ERKEN HABER - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvuru sonucu Diyarbakır 'Medeniyetler Kenti' olarak tescillendi.
DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır’ın ‘Medeniyetler Kenti’ olarak tescillenmesi ile ilgili bağrında çağlar boyu yaşamış ve izlerini taşlara nakşetmiş 33 kavmin kültürel ve tarihsel değerleri ile kadim bir medeniyetler kenti olan Diyarbakır hinterlandı ile birlikte 12 bin 500 yıllık geçmişi ile de önemli bir kent olduğunu söyledi.

"Hisseli Harikalar Kumpanyası" müzikali seyirciyle buluşacak "Hisseli Harikalar Kumpanyası" müzikali seyirciyle buluşacak

Diyarbakır şehir dik
Diyarbakır’ın tarihteki önemine dikkati çeken Kaya, şöyle dedi:
 "Adı ‘Bereketli Hilal’ olarak literatüre giren yerleşik hayata ilk olarak kentimiz Çayönü sınırları içerisinde geçildiği, yabani buğday, mercimek ve baklagillerin yanısıra yine ilk evcil hayvanların bu kent sınırları içerisinde kültüre alındığı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Dolayısıyla Yukarı Mezopotamya coğrafyasının en köklü geçmişine sahip, yaşamın kesintisiz binlerce yıldan bu yana sürdüğü Diyarbakır, dinler, diller, kimlikler ve kültürlerin başkentidir” 
Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Surları, camileri, medreseleri, kiliseleri, köprüleri ve daha birçok somut kültürel mirası ile UNESCO Kültürel Mirası Listesi'nde yer alan Diyarbakır, şimdi de ‘Medeniyetler Kenti’ olarak tescillenmiş oldu. ‘Medeniyetler Kenti’ olarak tescillenmiş bir kent olarak, başta turizm sektörü olmak üzere, kentimiz ve coğrafyamızın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine önemli bir kazanım sağlayacağından bu tescil oldukça önemlidir. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak Diyarbakır’ın bundan sonraki süreçte tanıtılması ve gelişimi için daha çok çaba sarf edeceğiz. Kentimize ve halkımıza hayırlı olsun.”