ERKEN HABER - 2023-2024 Eğitim ve Öğretim dönemi için ortaokul ve liselerde seçmeli din derslerinin başvuru süresi 21 Ocak'a sona erecek.

Keşif Kampüsü sınavlarına 1176 öğrenci katıldı Keşif Kampüsü sınavlarına 1176 öğrenci katıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Cuma hutbesinde, cemaatten öğrencilere din dersini seçtirmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Bütün camilerde ortak verilen hutbede şu ifadelere yer verildi:

"Kıymetli Kardeşlerim!

Hutbemi bitirirken önemli bir hususu hatırlatmak istiyorum. Bildiğiniz üzere “Kur’ân-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler” dersleri okullarımızda seçmeli olarak okutulmaktadır. 2023-2024 eğitim öğretim yılı için okullarımızdaki ders seçimleri başlamıştır. Yavrularımızın bu dersleri seçmeleri için gerekli hassasiyeti gösterelim. Ciğerparelerimizin, Rabbimizi, Peygamberimizi, kitabımızı, hâsılı yüce dinimiz İslam’ı öğrenmelerinin en kıymetli sorumluluğumuz olduğunu unutmayalım."

Ortaokul ve liselerde seçmeli ders olarak okutulan Kur'an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin tercih süresi 21 Ocak 2023'te sona eriyor.

Ortaokul ve liselerde seçmeli derslerin seçimi başladı. 21 Ocak 2023'e kadar devam edecek süreçte öğrenciler; Kur'an-ı Kerim, Hazret-i Muhammed'in (s.a.s.) Hayatı ve Temel Dini Bilgiler, Osmanlı Türkçesi (Osmanlıca) gibi dersleri seçilebiliyor.

"DERSİMİ SEÇİYORUM, DİNİMİ ÖĞRENİYORUM"

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce başlatılan "Dersimi seçiyorum, dinimi öğreniyorum" sloganıyla din, ahlak ve değerler alanında seçmeli derslerin seçim süreci başladı.

DİNİ DERSLERİN SEÇİMİ

Ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olan seçmeli dersler arasında; Kur’an-ı Kerim, Hazret-i Muhammed’in (s.a.s.) Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin yanı sıra Osmanlı Türkçesi (Osmanlıca) yer alıyor.

Çocukların erdemli, ahlaklı birer fert olabilmeleri için Kur'an eğitiminin, Hazreti Muhammed'in (s.a.s.) hayatını öğrenmenin şart olduğunu belirten eğitimciler, bu derslerin seçiminin çok önem arz ettiğini ve herkesin bu hususta duyarlı davranarak bir an önce bu derslerin seçimi noktasında harekete geçmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Seçmeli dersler için son başvuru tarihinin 21 Ocak 2023 olduğu belirtilirken, öğrencilerin okul idarelerine başvurarak seçimlerini yapabilecekler.