ERKEN HABER - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucularından ve Genel Merkez Yönetim Kurulu (GMYK) Üyesi İlker Çelik, partinin 25 milletvekili adayı arasında engelli aday bulunmaması nedeniyle açıklama yaptı.

DEVA Partisi'nde tek engelli olarak görev yapan Çelik, parti teşkilatlanmasında, partideki görevlendirmelerde ve adaylarda yüzde 1 engelli kotası uygulanması, yüz kişiden az olan görevlerde ise en az 1 engelli olması şartının parti tüzüğünde yer almasına katkı sağladı.

Parti teşkilatlanmaları sırasında il ve ilçe teşkilatlarında, parti politika kurullarında engelli, cinsiyet ve gençlik kotalarının uygulanmasında mücadele eden İlker Çelik, milletvekili seçimlerinde yüzde 1 engelli kotasına uyulmaması konusunda engellilerin haklarını yeterince savunamadığı için özür diledi.

14 Mayıs'ta yapılıcak seçimlerde milletvekili aday adayı olmayan İlker Çelik, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

"Değerli kamuoyu,

Son günlerde, Deva Partisi'nin engellilerin milletvekili aday listelerinde temsil oranı konusunda yeterli hassasiyeti göstermediği şeklinde eleştiriler aldım. Bu eleştirilerin doğru olduğunu kabul ediyor ve sizlerle bu konuyla ilgili açıklamamı paylaşmak istiyorum.

Partimiz, engelli bireylerin siyasi temsil oranını artırmak için taahhütlerde bulunmuş ve milletvekili adaylarının %1'inin (En az 1 kişi) engelli bireylerden oluşmasına dair bir kota kuralı benimsemiştir. Ancak, son açıkladığımız aday listesinde bu kota kuralına uymadığımız için sizlerden şahsım adına özür diliyorum.

Kılıçdaroğlu: "Kredi kartı borç faizleri silinecek" Kılıçdaroğlu: "Kredi kartı borç faizleri silinecek"

Partimiz yönetim kurulunda engelli durumu belirgin olan tek kişi benim ve kota kuralının uygulanması konusunda yeterince hassasiyet gösteremediğim ve bunu savunamadığım için sorumluluğu kabul
ediyorum.

Engelli hakları konusunda yaptığımız hataların farkındayım ve bundan sonraki süreçte daha duyarlı ve savunucu davranacağım.

Engelli bireylerin siyasi temsil oranının artırılması, toplumumuzun daha adil ve eşitlikçi bir yapıya sahip olması için son derece önemlidir. Engelli bireylerin toplumun her alanında tam ve eşit bir şekilde yer alabilmesi için çalışmaya devam edeceğim.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."