ERKEN HABER - Vatandaşlık ve Nüfus Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, depremzedelerin oy kullanabilmeleri için ikametlerini kaldıkları yere taşıma zorunluluğu olduğunu bildirdi.

14 Mayıs'ta yapılacak  Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde, afetzedelerin seçme ve seçilme hakkını kullanabilmeleri için uyarıda bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Diğer il veya diğer ilçelerden birine taşınmış ise taşındığı adrese (yurt, otel, pansiyon gibi geçici yerler de dahil); aynı il ya da ilçe içerisinde ikamet adresi dışında başka bir konut, prefabrik ev, yurt, konteyner, çadır kent, huzurevi ve benzeri gibi yerde barınıyor ise bu tür geçici yerlere yönelik yapacakları yeni adres beyanını 17 Mart 2023 saat: 23.59'a kadar nüfus müdürlüklerimizin yanı sıra e-Devlet ve Nüfsmatiklerimiz üzerinden yapabilecektir.

18 Mart 2023 tarihinden itibaren ise adres beyanına dair işlemler, ilçe seçim kurullarının kararları ile yapılacaktır."

nüfus müdürlüğü yer değiş

Van'da "silah imalatı ve ticareti" yapan 2 kişi tutuklandı Van'da "silah imalatı ve ticareti" yapan 2 kişi tutuklandı

Depremzede vatandaşlar, söz konusu uygulamaya tepkili. Başka bir ile taşınan veya yerleştirilen depremzedelerin ikamet bildirim zorunluluğunun normal olduğunu belirten vatandaşlar, aynı ilde olmasına rağmen yaşadıkları adres kayıtlı olmasına rağmen çadırlara ikametlerin taşınmasının yanlış bir uygulama olduğunu belirtti.