ERKEN HABER - AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli Pazarcık ve Elbistan depremin 10’uncu gününde Ankara’da bir basın toplantısı düzenledi. Bugüne kadar 5-6 büyüklüğünde 38 artçı depremin yaşandığını belirten Tatar, şunları söyledi:

Seçmen listeleri için son iki gün... Seçmen listeleri için son iki gün...

TOPLAM ETKİ SÜRESİ 2 DAKİKA

Bu deprem Anadolu coğrafyasının son 2 bin yılda yaşadığı en büyük deprem. Bu iki depremin toplam etki süresi 2 dakikalık bir süreye yayılıyor. Derinliği ortalama 8.5 ile 10 kilometre.

400 KM YÜZEY KIRIĞI OLDU

Bu iki deprem sonucunda yer kabuğunda şu ana kadar elde edilen gözlemlere göre 400 kilometre yüzey kırığı oldu.

Deprem bölgesinde yer kabuğunda inceleme yapan bilim insanları 7 metre 30 santime kadar yer değiştirme olduğunu tespit etti.

3 BİN 800’Ü GEÇTİ

Şu ana kadar çok yoğun bir artçı sarsıntısı var. Şu ana kadar toplam artçı sayısı 3 bin 858. 4 ile 5 büyüklüğü arası artçı sarsıntı sayısı 394. 5 ile 6 arası ise 38. Depremler 110 bin kilometrekarelik alanda etkili oldu.

ARTÇI SARSINTILAR DEVAM EDİYOR

Bu depremler birçok Avrupa ülkesinin yüz ölçümünden daha büyük. Artçı sarsıntılar devam ediyor. Vatandaşlarımızın riskli binalardan uzak durması gerekiyor. Çok yoğun kar yağışının olduğu bölgelerde çığ tehlikesi olabilir. Kimi yerlerde heyelan ve kaya düşmesi olayları da olabilir.