ERKEN HABER - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "(Düzce) Bir elektrik kesintisi var. Bunların önemli bir bölümü kontrollü kesintiler. Mahalle mahalle, yavaş yavaş kontrollü bir şekilde veriliyor." dedi.

SOYLU, ERDOĞAN’I BİLGİLENDİRDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Depremin olduğu 04.08'den itibaren Sayın Cumhurbaşkanımıza bilgi arz ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız valilerimizle de görüşürken illeriyle ilgili bilgileri aldılar." açıklamasında bulundu.

SAĞLIK BAKANI: 35 YARALI VAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Düzce depremine ilişkin "Gölyaka'daki depremde Düzce'de 1'i ağır 32, İstanbul'da 1, Bolu'da 1, Zonguldak'ta 1 kişi olmak üzere şu anki bilgilere göre yaralı sayısı 35'tir." ifadesini kullandı.

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Düzce Gölyaka merkezli, birçok ilimizde hissedilen 5,9 büyüklüğündeki depremde; Düzce'de 1'i ağır 32, İstanbul'da 1, Bolu'da 1, Zonguldak'ta 1 kişi olmak üzere şu anki bilgilere göre yaralı sayısı 35'tir. Sağlık kurumlarımızdaki yaralıların tedavileri devam ediyor." bilgisini paylaştı.

DÜZCE’DE 20 YARALI VAR

Bolu Valisi Erkan Kılıç, Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından kentte 20 kişinin yaralandığını bildirdi. Deprem sonrasında İzzet Baysal Caddesi'nde toplanan vatandaşlara "geçmiş olsun" dileklerini ileten Kılıç, gazetecilere, Düzce'deki depremin Bolu'da da hissedildiğini söyledi. Vatandaşların daha önce yaşanan depremlerden dolayı ister istemez bu olaylarda tepki verdiğini anlatan Kılıç, "Vatandaşlarımızın bazıları dışarıya çıkmış. Çok şükür herhangi bir can kaybı yok. Bir kişi 3'üncü kattan atlama neticesinde yaralandı, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görüyor, hayati tehlikesi yok. Onun dışında ufak tefek panikle beraber 20 vatandaşımız yaralandı." diye konuştu.

Denizli'de tur midibüsü otomobille çarpıştı: 2 ölü, 23 yaralı Denizli'de tur midibüsü otomobille çarpıştı: 2 ölü, 23 yaralı

Kılıç, bazı binalarda ufak tefek çatlakların olduğunu belirterek, "Daha çok sıva düşmesi. O tür bilgiler geldi. Çok ciddi değil. Tarama çalışmaları devam ediyor." dedi.

BOLU’DA DA OKULLAR TATİL

Öte yandan Bolu Valiliğinden yapılan açıklamada, "Deprem nedeniyle tedbir amaçlı ilimiz genelinde tüm eğitim kurumlarında bir gün eğitim öğretime ara verilmiştir." ifadeleri kullanıldı. Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bacası yıkılan ve çatlaklar oluşan bir evde yaşayan 5 kişi tahliye edildi. Bölücek Mahallesi Pınar Sokak'ta bulunan iki katlı bir evde, deprem nedeniyle çatlaklar oluştu, evin bacası yıkıldı. Evde ikamet edenlerin ihbarı üzerine AFAD ekipleri inceleme yaptı. Çevrede güvenlik önlemi alan ekipler, evdekileri tahliye etti. Evde yaşayan 5 kişi, ekipler tarafından güvenli yere alındı. Güvenlik amacıyla binanın bulunduğu çevrenin elektriği ekipler tarafından kesildi. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, yapıda ufak tefek hasarın olduğunu belirterek, "Ailemiz güvenliği amacıyla jandarma ekiplerimiz tarafından karakolun misafirhanesinde ağırlanıyor. Şu an sağlıkları yerinde. Herhangi bir olumsuzluk yok. Daha sonra evin durumuyla ilgili gerekli çalışmalar yapılacak." dedi.

SOYLU: YIKILAN AHIRLAR VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Herhangi bir can kaybımız yok. Köylerdeki taramalarımız devam ediyor. Birkaç köyde ahır yıkılması söz konusu."