ERKEN HABER - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,depremlerde can kaybının 45 bin 968'e yükseldiğini bildirdi.

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “5’in üzerinde artçı sarsıntılar hissedebiliriz. Vatandaşlarımız hasarlı binalardan uzak durmalı. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 8 bin 550 artçı sarsıntının meydana geldi. 4 ayda kaydedilecek deprem sayısı, 17 günde gerçekleşti.” dedi. Tatar, Sivas’ın Gürün ilçesinin afet bölgesine dahil edildiğini duyurdu.

2 İLDE ARAMA KURTARMA SÜRÜYOR

AFAD Başkanı Yunus Sezer, Kahramanmaraş ve Hatay dışındaki illerde arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını bildirildi.

“ARTÇI SARSTINLAR 6 VE ÜZERİNE ÇIKABİLİR”

AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, afet bölgesindeki artçı sarsıntıların 6 bin 40 ulaştığını belirterek, “Artçı sarsıntılar devam edecek. Bir bölümü 6 ve üzerine çıkabilir. Hasarlı binalara girilmemesi büyük önem taşıyor. 4 ayda kaydettiğimiz deprem sayısını 13 günde kaydettik. Her 3-4 dakikada bir artçı sarsıntı meydana geliyor” dedi.

830 BİN 806 BİNADA HASAR TESPİTİ YAPILDI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, deprem bölgesinde 830 bin 806 binada hasar tespitinin yapıldığını, 105 bininin yıkılmış, yıkılacak veya ağır hasarlı olarak saptandığını bildirdi.

ELAZIĞ DA AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Elazığ kenti de depremin onuncu gününde afet bölgesi ilan edildi. Böylece afet bölgesi ilan edilen il sayısı 11’e yükseldi.

Elazığ’da 100 binanın ağır hasarlı olduğunu ve yıkılacağı aktarılmıştı.

ADANA’DA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SONA ERDİ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden biri olan Adana’da arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini duyurdu. Kirişçi, “Enkazlardan 34 vatandaşımızı çıkardık. 418 vatandaşımız ahirete irtihal etti.” ifadelerini kullandı.

97 KİŞİ ‘YAĞMA’DAN TUTUKLANDI

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede gerçekleşen hırsızlık, yağma, dolandırıcılık olaylarına ilişkin soruşturmalarda 11 ilde 97 şüphelinin tutuklandığı bildirildi.

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesine koordinatör vali olarak görevlendirilen Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Türkoğlu Kaymakamlığı’nda yaptığı açıklamada, ilçe genelinde 730 enkaza 1.300 personelle müdahale edildiğini belirtti.

HATAY SAMANDAĞ’DA AŞ EVİ KURULDU

Afetten etkilenen Hatay Samandağ bölgesinde Küçükçekmece Belediyesi mobil aşevi kurdu. Depremzedeler için sıcak yemek ihtiyacını karşılayacak olan aşevi Hatay’in Samandağ ilçesi Mühendis Suphi Güzey İlkokulu’nda hizmet veriyor.

CENAZELERİN KİMLİK TESPİTİ 

Kahramanmaraş’ta kimliği tespit edilemeyen cenazelerle ilgili, enkazda yakınlarını kaybeden vatandaşların DNA testine ilişkin numunelerinin, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği ile Necip Fazıl Şehir Hastanesi Başhekimliği’nde kurulan merkeze verilebileceği bildirildi.

Açıklamada, “Cenazelerini bulamadığını belirten kişilerin birinci derecede yakınlarından kan örneklerinin alınması, alınan örneklerin kimliklendirmeye esas olmak üzere karşılaştırılması için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği ile Necip Fazıl Şehir Hastanesi Başhekimliği’nde 24 saat çalışma esaslı kan örneği alma merkezleri kurulmuştur” ifadelerine yer verildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem felaketinde Gaziantep’te yıkılan Bahar Apartmanı’nın müteahhidi İbrahim Mustafa Uncuoğlu tutuklandı.

GSM OPERATÖRLERİ ÜCRET ALMAYACAK

Fuat Oktay: Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone, depremin olduğu andan itibaren bir aylık süre için tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacak

Deprem felaketinin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde arama kurtarma çalışmaları tamamlandı.

EĞİTİME ARA VERİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 71 ilde 20 Şubat’ta okulların açılacağını duyurdu. Özer, depremde yıkım yaşanan 10 ilde ise 1 Mart’a kadar eğitime ara verildiğini ve 1 Mart’ta eğitime devam edilip edilmeyeceğine karar verileceğini söyledi.

113 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Depremden etkilenen 10 ilde Adalet Bakanlığınca ölüm ve yaralanmalara ilişkin “Deprem Suçları Soruşturma Büroları”nın kurulduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Şu ana kadar 10 ilde depremde yıkılan binalarla ilgili sorumluluğu tespit edilmiş 131 şüpheliden biri tutuklanmış, 113’ü hakkında gözaltı talimatı verilmiştir. Dolayısıyla tüm süreçte hassasiyet sonuna kadar devam edecek. Özellikle ağır hasar alan binalar, ölümlere, yaralanmalara sebep olan binalarla ilgili gerekli adli süreç sonuçlanana kadar titizlikle bunun takibini yapacağız” açıklamasını yaptı.

AFET BÖLGESİNDE İŞSSİZLİK ÖDENEĞİ 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, depremden etkilenen illerde işsizlik ödeneği ve yarım çalışma ödeneği ödemelerinin 15 Şubat’ta yapılacağını duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, deprem bölgesinde vatandaşların dağıtım şirketlerine başvurmaları halinde, uzmanlarca onay verilen hasarsız konutlara elektrik verilebileceğini açıkladı.

ÜNİVERSİTELERİN AÇILIŞI VE CELP TARİHLERİ ERTELENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Üniversiteler yaza kadar uzaktan eğitim görecek, yurtlar depremzedelere açılacak” dedi. Erdoğan, askerlerin celp tarihlerinin mayıs ayına kadar ertelendiğini açıkladı.

JAPONYA ÖZ SAVUNMA KUVVETLERİ UÇAĞI TÜRKİYE’YE GÖNDERİLECEK

Japonya,  Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenlere yönelik yardımlarda görev alacak Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) personeli ve uçağını Türkiye’ye yollayacak.

Otoyolda 54 araç birbirine girdi: 10yaralı Otoyolda 54 araç birbirine girdi: 10yaralı

SDF personelinin, 6 Şubat’taki depremler sonrası sahada faal kuruluşlarla koordinasyon sağlayacağı, uçağın ise bölgelere tıbbi malzeme nakledeceği bildirildi.

Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa da düzenlediği basın toplantısında, deprem bölgelerinde görev almak üzere Türkiye’ye sağlık ekibi göndermeye karar verildiğini duyurdu.

PAZARCIK’TA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Depremin merkez üssü Pazarcık’a koordinasyondan sorumlu vali olarak atanan Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Pazarcık bölgesinde arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.