ERKEN HABER - Kahramanmaraş depremlerinin 12. gününde can kaybı 40 bine dayandı. AFAD dün gece yaptığı açıklamada saat 24.00 itibariyle can kaybının 38 bin 44'e yükseldiğini açıklamıştı.

Bu kez can kaybı sayısını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı. Soylu, can kaybının 39 bin 672'ye yükseldiğini söyledi.

Otoyolda 54 araç birbirine girdi: 10yaralı Otoyolda 54 araç birbirine girdi: 10yaralı

Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"Depremin ilk saatlerinden itibaren buradayız birçok arkadaşımızla beraber. Birçok bakan arkadaşlarımızla beraber, birçok kamuda çalışan arkadaşlarımızla birlikte ve sivil toplum kuruluşları, gönüllüler, yurt içinden, yurt dışından bu depremde katkı koymaya çalışan herkesle beraber bu depremin ortaya çıkardığı sonuçları telafi edebilmek ve bu ağır deprem sürecindeki yaralı sarabilmek için hep birlikte burada bir mücadeleyi ortaya koymaya çalışıyoruz.

Her dakika rakamları takip ediyoruz. Antakya'dayız şu anda. Her bir bölgedeki çalışmaların koordinasyonu, gerek arkadaşlarımızla birlikte genel değerlendirme yapıp hem Ankara'daki AFAD merkeziyle paylaşmak hem sayın Cumhurbaşkanımızla hem bu süreci takip eden arkadaşlarımızla paylaşmak ve anlık koordinasyonu gerçekleştirmek için tüm arkadaşlarımızla değerlendirme içerisindeyiz.

Depremin ilk meselesi arama kurtarmadır. Şunu bir rakam olarak söyleyebilirim. Bu ölçekte depremde şu ana kadar yaptığımız değerlendirmelerde, sadece arama kurtarma yapılan bina sayısı 20 binin üzerindedir. Şu ana kadar da 82 bin binada hem yıkık hem ağır hasar hem de acil yıkılacak kodu konulmuştur. Şu anda bu bölgede, 10 ilde yaptığımız hasar tespitlerinde hemen hemen yarı orandayız. Yani bazı illerde 60, bazı illerde 40, bazı illerde 45 orandayız. Yani yaklaşık 82 bina hem yıkılmış hem ağır hasar olmuş hem de acil yıkılacak koduyla kodlanmıştır. Tabii bununla birlikte aynı zamanda şu ana kadar 39 bin 672 vatandaşımızı kaybettik."