ERKEN HABER - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 11 ilde büyük yıkıma yol açan depremler sonrası yürütülen soruşturmalar hakkında açıklama yaptı. Sadece müteahhitlere yönelik soruşturma yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Bakan Bozdağ, mevzuata aykırı tadilat yapan, kolon kesen, ihmali ve kusuru olduğu değerlendirilenlerin ayrımsız soruşturulduğunun altını çizdi. Bakan, şu ana kadar 245 kişi hakkında adli süreç başlatıldığını, bunlardan 54'nün ise tutuklandığını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6'lık depremler sonrası soruşturmalar sürüyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, soruşturmalara ilişkin son durum hakkında açıklama yaptı.

Bakan Bozdağ, sadece müteahhitlere yönelik soruşturma yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını, soruşturmaların titizlilikle yürütüldüğünü söyledi.

Hatay'da 6 dakika arayla 2 deprem oldu Hatay'da 6 dakika arayla 2 deprem oldu

Bakan, "İnşasında, denetiminde, kullanımında sorumluluğu olan herkesin kusuru ayrı ayrı değerlendirilmektedir, müteahhitler, yapı denetim elemanları, belediyelerdeki feni mesuller, mevzutaa aykırı tadilat yapan, kolon kesen, ihmali ve kusuru olduğu değerlendirilenler ayrımsız soruşturulmaktadır" diye konuştu.

"DELİLLER TOPLANMADAN HİÇBİR ENKAZ KALDIRILMIYOR"

Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis'te delil tespit işlemlerinin tamamlandığını belirten Bakan Bozdağ, "Deliller toplanmadan hiçbir enkaz kaldırılmamaktadır." dedi. 

245 KİŞİ HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

Bakan, şu ana kadar 245 kişi hakkında adli süreç başlatıldığını bunlardan 54'nün tutuklandığını açıkladı.

HIRSIZLIK VE YAĞMA OLAYLARI

Bakan Bozdağ'ın hırsızlık ve yağma olayları hakkında da konuştu. 

Hırsızlık ve yağma ile ilgili her ihbarların titizlikle değerlendirildiğini söyleyen Bakan, hırsızlık olaylarında 8 kişinin gözaltına alındığını, 149 kişinin de tutuklandığını söyledi.