ERKEN HABER - Yağmacılar, yakalandıkları yerde vatandaşlar tarafından en sert müdahaleyle karşılaşıyor. 

Yakalanan yağmacılar, vatandaşlar tarafından elleri bağlanıp, darp ediliyor. Güvenlik görevlileri, en sert müdahaleyle gözaltına alıyor. 

Yağmacılara sert müdahale

Sinan Ateş suikastında kayıp tutanak Sinan Ateş suikastında kayıp tutanak

Depremin yaşandığı bazı yerlerde boş evlere giren, market ve yardım TIR’larını yağmalayan gözü dönmüş vicdansızlara karşı güvenlik güçleri önlemlerini artırırken, suçüstü yakalananlar gözaltına alındı. Vatandaşların yağmacı ve hırsızlara sert tepkileri sosyal medyada yer aldı.

Türkiye depremzedelere destek için tek yürek olurken bir yandan da deprem bölgesinde mağazalara, evlere, dükkanlara, yardım TIR’larına yönelik yağmacılar ve hırsızlar ortaya çıktı.

Güvenlik güçleri, olağanüstü hal ilan edilen bölgede hırsızlık ve yağmaya karşı denetimleri arttırdı. Vatandaşların da suçüstü yakaladıkları yağmacı ve hırsızlara yönelik sert tepkileri sosyal medyada geniş yer aldı. 

Deprem Bölgesindeki Yağma ve Hırsızlık Olaylarıyla İlgili Yeni Bir Genelge  Yayınlandı! - Tamindir

POLİSE TESLİM ETTİLER

Hatay’ın Antakya ilçesinde akşam saatlerinde alışveriş merkezlerinin olduğu İstiklal Caddesi’nde bir kişinin hasarlı mağazalara girip çıktığı dikkati çekti. Arama kurtarma görevlileri ve gönüllüleri tarafından yakalanan şüpheliye bölgede işyerleri zarar gören esnaf ve vatandaşlar tepki gösterdi. Kurtarma ekipleri, “Biz can derdindeyken sen hırsızlık peşindesin” diye tepki gösterdiği şüpheliyi 500 metre uzaklıktaki polis ekiplerine teslim etmeye götürdü. Bu sırada toplanan vatandaşlar, şüpheliye saldırmak istedi. Bölgede görev yapan askerler ile polis ekipleri, şüpheliyi uzaklaştırarak gözaltına aldı. İstanbul’dan Antakya’ya kurtarma çalışmasına katılmak üzere gelen gönüllü Nurullah Meşeli, “Bir mağazadan çıktığını görmüş arkadaşlar. Yakalayıp müdahale ettiler. Polisler de oradaydı. Üzerinden bir şeyler çıkmış, çantasına koymuş. İnsanın kalbinde art niyet varsa herkes yapar. Komşunuz bile yapar. Biraz uyanık olalım dirayetli olalım” diye konuştu. 

20 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Hatay’da Adana Emniyet Müdürlüğü’nden görevlendirilen özel harekat polisleri, enkazlarda hırsızlık girişiminde bulunduğu belirlenen şüphelileri takibe aldı. Ekipler, Osmaniye’den kamyonetle geldiği belirlenen ve yıkılan binaların arasında araştırma yaptığı tespit edilen 20 şüpheliyi yakalayıp, gözaltına aldı. Şüpheliler, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 

Deprem bölgesinde yağma ve hırsızlık yapanlara linç girişimi! Jandarma  vatandaşların elinden zor kurtardı

BOŞ BİNALARA GİRDİLER

Adana’da ise Çukurova ilçesine bağlı Güzelyalı Mahallesi’nde, Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık ve Yankesicilik Büro Amirliği ve çarşı mahalle bekçileri, depremi fırsat bilerek boş binalara giren Abdulrezak D., Ahmet K., Mehmet Ü., Hakim D., İsmail K. ve Yakup K. isimli hırsızları çaldıkları malzemelerle birlikte suçüstü yakaladı.