ERKEN HABER - Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından 34 gün geçti. AFAD Başkanı Yunus Sezer, depremlerde hayatını kaybeden kişilerin sayısının 47 bin 975 olduğunu açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı yükseldi. AFAD Başkanı Yunus Sezer yaptığı açıklamada can kaybının 47 bin 975'e yükseldiğini açıkladı. Hayatını kaybedenlerin 6 bin 278'inin yabancı uyruklu olduğu belirtildi.

Diyarbakır'da uyuşturucu ve fuhuşla mücadele Diyarbakır'da uyuşturucu ve fuhuşla mücadele

Sezer'in açıklamalarından satır başları;

"Depremde can kaybı 47 bin 975'e yükseldi. Hayatını kaybedenlerin 6 bin 278'i yabancı uyruklu. Bölgede sık sık artçı depremler olmakta. Burada hazır kuvvet olarak arama kurtarma personellerimizi tutuyoruz.

Yıkılacak ağır hasarlı binalar var. Vatandaşlarımızın bu binalara girmelerini istemiyoruz. Artçı sarsıntıların devam edeceğini düşünüyoruz. Haftada birkaç kez uyarıda bulunuyoruz. Eşyalarınızı taşımak için hasarlı binalara girmeyin.

Şu an itibarıyla 11 ilde 414 bin 323 çadır kurulmuş durumda. 13 bin civarında mobil duş ve tuvalet ihtiyaç alanlarına gönderildi.

273 bin depremzedemiz, deprem dışındaki yerlerde misafir ediliyor. Bir taraftan enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor, bir taraftan çadır ve konteyner kent kurulumu devam ediyor.

Ramazan ayında gıda konusundaki, iftar ve sahur hem de oruç tutamayanlar için de normal öğünler devam edecek. Desteklerin devam etmesi çok önemli. Hijyen malzemesi konusundaki ihtiyaçlarımız da çok önemli. Bölgede hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, bölgede çalışanlara ise Allah'tan kolaylık diliyorum."

Öte yandan Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, "Yaklaşık 16 bin artçı sarsıntı meydana geldi" dedi. Açıklamasının devamında Tatar, "Bölgedeki 100 km bir yarı çaptaki fayların da depremden etkilendiğini görüyoruz. Son birkaç gündür Kayseri civarında depremlerin meydana geldiğini biliyoruz, bunlar çok olağan" diye konuştu.