ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Edirne Cezaevi'nden alınarak tedavileri süren anne ve babasıyla görüştürülmek üzere Diyarbakır'a getirilmesinin ailesi ve avukatlarından gizlendiği öğrenildi.

Süreç Demirtaş'ın avukatları aracılığıyla kalp krizi geçiren babasını görmek için dilekçe yazmasıyla başladı. Demirtaş'ın gitmesine izin verildi ancak güvenlik gerekçesiyle izin avukatları ve ailesinden gizlendi.  

ÖZEL JETLE GETİRİLDİ

Bakanlığın izin vermesi üzerine Demirtaş önce Edirne kent merkezine getirildi. Buradan helikopter ile Çorlu’daki askeri üsse, oradan da özel jet ile sabaha karşı Diyarbakır’a getirilen Demirtaş’ın ziyareti, aile bireyleri ve avukatlarından bile gizlendi.

Demirtaş’ı taşıyan özel jet Diyarbakır’a indiğinde havalimanı personelinin telefon ile görüşmeleri yasaklandı.

77136F02-27D1-42F0-BEF3-FA4851CC219A

POLİS EŞİ HEMŞİRE EŞLİK ETTİ

Selahattin Demirtaş'ın babasının tedavi gördüğü hastanede de tedbirler alındı.

Erdoğan'dan seçmene "Sensiz olmaz" Erdoğan'dan seçmene "Sensiz olmaz"

Babasının yatarak tedavi gördüğü Kardiyoloji Servisi'ndeki tüm hastalar başka katlara nakledildi. Serviste görevli personel de diğer birimlere aktarıldı.

Selahattin Demirtaş'ın ziyareti sırasında sadece bir hemşire bulundu. Hemşirenin polis eşi olduğu öğrenildi.

SADECE BABASINI GÖREBİLDİ

Demirtaş'ın getirilişi avukatı ve ailesinden gizli tutuldu. Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'a getirilişinde sadece babasıyla görüşmesine izin verildi.

Demirtaş'ın babasıyla görüşmesi 45-50 dakika sürdü.

Söz konusu görüşmenin ardından tekrar cezaevine götürüldü.

Demirtaş'ın avukatının yazılı talebi doğrultusunda alınan izinle Diyarbakır'a getirilip geri götürülmesindeki masrafların ne kadar olduğu ve kimler tarafından karşılandığı konusunda açıklama yapılmadı.

Selahattin Demirtaş Diyarbakır'a getirildi

AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Demirtaş'ın anne ve babasının Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındığı bildirilirken "Yakınlarının hayati tehlike taşıyan hastalıkları nedeniyle müvekkilimiz Sayın Demirtaş, yasaların kendisine verdiği hak çerçevesinde alınan izinle, 12 Kasım gecesi Edirne Cezaevinden Diyarbakır'a götürülmüş, babasını kısa bir ziyaret sonrasında tekrar Edirne Cezaevi'ne götürülmüştür" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Müvekkilimiz Sayın Selahattin Demirtaş'ın anne ve babası, peş peşe geçirdikleri ani rahatsızlıklar nedeniyle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınmışlardır. Sayın Demirtaş'ın annesi Saideye Hanım, yoğun bakımdaki tedavisinin ardından taburcu edilmiş; babası Tahir Bey ise halen kardiyoloji yoğun bakım servisinde tedavi altındadır. Yakınlarının hayati tehlike taşıyan hastalıkları nedeniyle müvekkilimiz Sayın Demirtaş, yasaların kendisine verdiği hak çerçevesinde alınan izinle, 12 Kasım gecesi Edirne Cezaevinden Diyarbakır'a götürülmüş, babasını kısa bir ziyaret sonrasında tekrar Edirne Cezaevi'ne götürülmüştür. Emeği geçenlere, tüm sağlık ekibine müvekkilimizin ve ailesinin teşekkürlerini iletiyor, kamuoyunun bilgisine saygı ile sunuyoruz"