ERKEN HABER  - Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, "Soylu, daha önce damat bakan Berat Albayrak’ın heveslendiği gibi fiili başbakan konumu kazanma peşinde" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, haftalık değerlendirme konuşmasında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“Bürokrasiden gelen bakanlar Cumhurbaşkanı izin vermeden nefes bile alamazken güçlerini başka mihraklara dayayan bakanlar otonom güç kullanma alanları buluyorlar” diyen Davutoğlu, “Son dönemde Cumhurbaşkanı ile İçişleri Bakanı arasındaki ilişkiler ast-üst ilişkisi olmaktan çoktan çıkmış durumda” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu: Soylu, başbakanlık kazanma peşinde“SOYLU, FİİLİ BAŞBAKAN KONUMU KAZANMA PEŞİNDE”

8 soruda ittifak listeleri 8 soruda ittifak listeleri

Taksim'deki terör saldırısı sonrası yaşananlara dikkat çeken Davutoğlu, “Taksim'deki hain terör saldırısı sonrasında devlet adabına uymayan bu ilişki daha da açık bir şekilde ortaya çıkmış durumda. Cumhurbaşkanı İçişleri Bakanı’nı istiskal edercesine doğrudan validen bilgi aldığını söylüyor, İçişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı’nın iki gün sonra ABD Başkanı ile görüşeceğini bile bile terör saldırısının faili olarak ABD'yi göstererek Cumhurbaşkanı’nın görüşmedeki diplomasi alanını daraltıyor. Bugün, İçişleri Bakanı Soylu'nun görev alanının başladığı ve bittiği yer de, kime karşı sorumlu olduğu da belirsizdir. Soylu, daha önce damat bakan Berat Albayrak'ın heveslendiği gibi fiili başbakan konumu kazanma peşinde” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN’A SOYLU VE BAHÇELİ ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Davutoğlu, “Sayın Erdoğan devlet mimarisi üzerinde gerçekten liderlik gösterecekse ve bir güven ilişkisi kuracaksa devletin istihbarat, diplomasi ve yaptırım uygulama yetkisini elinde bulunduruyormuş gibi şov yapan Soylu kamburundan ve dışardan ahkam kesen Bahçeli vesayetinden kurtulmalıdır” dedi.