ERKEN HABER - Yeniden Refah Partisi Engelli Koordinasyon İşleri Başkanı Davut Konakçı, engellilere yönelik uygulanan haksızlıkları ve alamadıkları haklarını Erken Haber'e değerlendirdi.

Konakçı, engelli haklarına ilişkin kanun ve yönetmeliklerin uygulanmadığını ileri sürerek, kendilerine haksızlık edildiğini, engellilerin evlerine hapsedildiklerini söyledi.

Yeniden Refah Partisi Tüzüğü'nde Genel Merkez ve İl teşkilatlarında Engelli Koordinasyon Kurulu oluşturulmasına ilişkin düzenleme bulunduğunu belirten Konakçı, 61 ilde engelli yapılanmasına gidildiğini, diğer il ve ilçelerde de çalışmalarını yürüttüklerini kaydetti.  

Engellilerin AK Parti dışında herhangi bir partiye üye olmaları halinde aldıkları maaş ve yardımların kesileceğine ilişkin korkuları bulunduğuna değinen Konakçı, Türkiye'deki 121 parti arasında en fazla üyeye sahip 7'nci parti olduklarını, 215 bin üye arasında 6 bini aşkın engelli üyeleri bulunduğunu, şimdiye kadar partilerine üye olan engellilerin herhangi bir hak kaybı yaşamadığını söyledi.

SAHTE ENGELLİ RAPORLARI

Türkiye'deki kayıtlı 11 milyon engelliden yaklaşık 1 milyon engellinin, engelli olmadığı halde engelli raporu aldığını ileri süren Davut Konakçı, biran önce sahte engelli raporlarının iptal edilmesini, sahte engelli raporuyla devletin 15 milyar lira zarara uğratıldığını ve gerçek engellilerin haklarının gasp edildiğini kaydetti.

Davut Konakçı, 2019 yılında Diyarbakır, Erzurum ve Eskişehir başta olmak üzere birçok ilde sahte engelli raporu verenlere ilişkin operasyon düzenlendiğini, ancak beklenen sonucun alınamadığını anımsattı.

Meteorolojiden Doğu Akdeniz için fırtına uyarısı Meteorolojiden Doğu Akdeniz için fırtına uyarısı

yeniden refah Davut Konakçı1

ENGELLİ HAKLARI ENGELLENİYOR

Mevcut yasalarda yer alan engelli haklarının, iktidar tarafından engellendiğini, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere engellilere yönelik yükümlülüklerini yerine getirmediklerini belirten Konakçı, özellikle işe alımlarda ve EKPS'de haksızlığa uğradıklarını anlattı.

Engelli istihdamına yönelik yılda 4 atama yapılması gerektiğini ancak sadece ılda 1 kez atama yapıldığını kaydeden Konakçı, "Cumhurbaşkanlığı makamına saygımız var ama yürütemiyor. 12 bin atama yapacağını söyledi, 7 aydır sözünde durmadı. Özel sektör engelli işe alım kotalarına ilişkin kanunları uygulamıyor. 'Engelli işime yaramaz' deyip istihdam etmiyorlar. Devlet kurumları işe almadıktan sonra özel sektörün işe almasını beklemek beyhude olur" diye konuştu.

DİLENCİLİĞE İTİLİYORUZ

BM'ye üye ülkelerde her engelliye en az asgari ücret kadar maaş verilirken ülkemizde 863 lira maaş verildiğini kaydeden Konakçı, şöyle devam etti:

"Dilencilere verilecek ücreti engellilere reva görüyorlar. Kişinin ve hane halkının gelirine bakılmaksızın her engelliye en düşük emekli maaşı kadar maaş bağlanmalıdır. Engelliler, hiçkimseye muhtaç olmadan hayatını idame ettirmek istiyor. Günümüzde engellilere koli yardımı, ulaşım yardımı veriliyor. 

İş verilmeyen, kendi ihtiyaçlarını ve geçimini sağlayacak maaş bağlanmayan engelliler, dilenciliğe itiliyor. Ailesine, çevresindekilere muhtaç olmak istemeyen engelliler olarak dilenciliğe itiliyoruz. Bizler yardım kolisi alarak hayatımızı idame ettirmemiz mümkün değil. Bizim gıda yardımından ziyade sağlıklı bireylerden daha fazla gereksinimlerimiz var. Engellileri acınacak duruma iten politikaları reddediyoruz. Engellilere zulmediliyor. Bu anlayış değişmediği sürece sorunların çözümü söz konusu olmaz."

Davut Konakçı, her bakanlığın engelli bakan yardımcılığı olma projelerinin bulunduğunu, Yeniden Refah Partisi'nin iktidarı döneminde bu projeyi hayata geçirerek, engellilere yönelik her alandaki sorunları çözeceklerini sözlerine ekledi.