ERKEN HABER - ANALİZ HABER - Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla anılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tartışmalı Karadeniz Turu ardından sıkıntıya girmişti. Ancak Bakan Soylu ile yaşadığı ‘ahmak polemiği’ sonrası YSK üyelerinin şikayetiyle açılan dava İmamoğlu’nun tekrardan gündeme taşıdı.

RAHMETLİ YAZICIOĞLU'NUN TESPİTİ: ''KİMİ ÖVÜLEREK KİMİ DE DÖVÜLEREK YÜKSELİR''

Geçmişte rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun Türk siyasetine ilişkin tespitte bulunarak sarf ettiği ‘’Kimi övülerek, kimi de dövülerek yükselir’’ sözleri damgasını vurmuştu. Rahmetli Yazıcıoğlu’nun bu sözleri İmamoğlu’nun yaşadığı süreçte kendisini göstermeye başladı. İmamoğlu kendisi siyasetten men edecek davayla birlikte mağdur pozisyonuna düştü. İstanbul Belediye Başkanı’nın yaşadığı bu mağduriyet görüntüsü kendisini bir anda ülkenin gündemine taşıdı.

DAVA, İMAMOĞLU'NUN TEKRAR TÜRKİYE GÜNDEMİNE TAŞIDI

Zarflardan Erdoğan'a "evet" mühürlü pusulalar çıktı Zarflardan Erdoğan'a "evet" mühürlü pusulalar çıktı

Kamuoyunda Cumhurbaşkanı adayları içinde ismi geçen İBB Başkanı, daha önce Türkiye vitrinine çıkmak için ‘Karadeniz turuna’ çıkmıştı. Ancak ‘davetli gazeteciler ve gezi sırasında yaşananlar’ sonrası sıkıntıya giren İmamoğlu, basın danışmanını görevden almak zorunda kalmıştı. Bu tartışmalı gezi sonrasında Türkiye gündeminden -başında bulunduğu- İstanbul’un gündemine döndürdü. İmamoğlu, cezalandırılması halinde siyasi yasaklı olacağı bu dava ile tekrar gündeme oturdu.

AK PARTİ'NİN HDP ZİYARETİ SİYASETTE SETLERİ GEVŞETTİ

AK Parti’nin HDP ziyareti sonrası gelişen olaylarda Cumhur İttifakı’nın güçlü ismi MHP lideri Bahçeli’nin bu ziyareti doğal karşılaması Altılı Masa ve Millet İttifakını oluşturan partilerin elini güçlendirdi. AK Parti’nin Haziran seçim sonuçlarında etkili olması beklenen Kürtler’den kaybettiği oyları alabilmek için yaptığı bu hamle, HDP’ye ilişkin sert söylemlerde bulunan AK Partili bakan Süleyman Soylu’nun da söylem gücünü azalttı. Tam da bu aşamada Soylu ile yaşadığı ‘ahmak polemiği’ sonrası YSK üyeleri başvurusuyla açılan davayla gündeme gelen İmamoğlu’nun da hareket alanını genişletti. İstanbul seçimlerinden Kürt seçmen üzerinde etkisi bilinen İmamoğlu’nun bu alanda tekrar gündeme taşıdı.