ERKEN HABER - Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 27 Şubat Pazartesi günü saat 15.00'te Beştepe'de toplanacaktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Adıyaman ziyareti nedeniyle toplantı iptal edildi.

KABİNE GÜNDEMİNDE NE VAR?

Yapılacak ilk Kabine Toplantısının ana gündemini depremler oluşturuyor.

Depremlerin ardından yapılan faaliyetler ile bundan sonraki süreçte yapılması öngörülen konular ele alınarak kararlaştırılacak.

Geçici barınma ve konutların yanı sıra TOKİ tarafından yaptırılacak deprem konutlarının toplam sayısının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 günün sonunda deprem bölgelerindeki illerde görev yapan personel, asker, kamu görevlileri ve gönüllü sayıları ile kaç kişiye ekmek dağıtıldığı, kaç kişiye barınma imkanı sağlandığı, kaç yaralının uçakla başka illere naklinin yapıldığı, diğer ülkelerden kaç arama kurtarma ekibinin geldiğini açıklayıp, devletin depremzedelerin yanında yer altığını anlatması, "Devlet Nerede?" diye soranlara cevap vermesi söz konusu.

Depremzedelere verilen nakdi yardımlarların yanı sıra sağlık ve eğitim alanında da atılacak adımlar kararlaştırılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın deprem nedeniyle eleştiride bulunan siyasilere cevap vermesi de bekleniyor.

TBMM Gündemi

Kılıçdaroğlu, Yeniden Refah sorusunu yanıtladı Kılıçdaroğlu, Yeniden Refah sorusunu yanıtladı

Depremlerin ardından geçen 20 günün ardından ülke genelinde yaşam normale dönmeye başladı. 

Milletvekillerinin deprem bölgelerindeki ziyaretleri nedeniyle üç haftadır çalışmalarına ara veren TBMM Genel Kurulu da salı gününden itibaren toplanmaya başlayacak.

Genel Kurul'da görüşülmesi geciken ve araya depremlerin de girmesiyle bir türlü görüşülemeyen Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili yasal düzenlemenin gündeme gelmesi bekleniyor.

Kabine toplantısının ardından Erdoğan'ın Meclis çalışmalarına yönelik de açıklama yapması bekleniyor.