ERKEN HABER - Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 26 Aralık Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak.

Gündemde asgari ücret süreci, EYT ve ekonomideki gelişmelerin yanı sıra terörle mücadele var.

Kabine, emeklilikte yaşa takılanlar, asgari ücret, enflasyon ve fahiş fiyat denetimleri başlıkları görüşmek üzere toplanıyor.

EYT'LİLER NETLİK KAZANACAK

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanacak. Gündemde emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi var. Yaş seçeneklerinin bütçeye etkisi ve düzenlemenin Meclis takvimi ele alınacak.

Diyanet'ten depremzede hacı adayları için karar Diyanet'ten depremzede hacı adayları için karar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "2023'e EYT sorunu aşılmış olarak girileceği" yönündeki açıklamalarının ardından sorunun nasıl çözüme kavuşturulmuş olacağının bu toplantıda sonuca bağlanması bekleniyor.

İşletmelere emekliye ayrılacaklara ödeyecekleri tazminat konusunda kredi sorununu çözdüklerini açıklayan Bakan Bilgin, bu konuyla ilgili Bakan Nebati ile anlaşmaya vardıklarını açıklamışlardı.

Bakan Bilgin, teknik altyapı çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu, EYT konusundaki yasal düzenlemenin yılbaşından önce TBMM'ye sunulacağını bildirmişti.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret pazarlığında ilk toplantı geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in devleti temsilen oturduğu masadan yansımalar kabine toplantısında ele alınacak. Asgari ücretlinin alım gücünü artıracak, enflasyona karşı elini güçlendirecek rakam üzerinde değerlendirmeler kabinede yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından asgari ücret miktarını açıklaması bekleniyor. Erdoğan'ın net asgari ücreti 8 bin 500 lira olarak açıklayabileceği tahmin ediliyor.

FAHİŞ FİYAT ARTIRIMLARI

Enflasyonla mücadele de kabinenin yakın takibinde. Hayat pahalılığının ortadan kaldırılması için atılabilecek adımlar kabinede müzakere edilecek.

Fahiş fiyat uygulayan marketlere karşı denetimlerde gelinen son durum ile ek tedbirler de toplantının diğer bir gündem maddesi.

Öte yandan Meclis Başkanlığına sunulan başörtüsü serbestisine güvence için verilen Anayasa değişikliği kanun teklifi de değerlendirilecek. Düzenlemenin takvimi gündemde olacak.

OPERASYONLAR ELE ALINACAK

Ayrıca yurt içi ve sınır ötesindeki terör operasyonlarındaki son durum da mercek altına alınacak. Suriye’nin kuzeyini hedef alması beklenen kara harekatı, harekatın hazırlıkları da toplantıda görüşülecek.

ABD ve Rusya ile Suriye üzerine yapılan görüşmeler de toplantıda değerlendirilecek.