ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün toplam yatırım bedeli 5 milyar 880 milyon lirayı geçen 244 ayrı projenin resmi açılışını yaparak Samsun'un büyümesi, gelişmesi, kalkınması yolunda yeni bir adımı daha atıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen, Vezirköprü Devlet Hastanesi, Asarcık-Kavak Yolu, 19 Mayıs Ballıca Kampüsü ve Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.

Samsunluları Cemal Safi'nin "Doğduğum Samsun" şiiriyle selamlayan Erdoğan, en son eylül ayında Teknofest için geldiği Samsun'a birkaç aylık ayrılığa rağmen hasret kaldıklarını söyledi. Bugün hem hasret gidermek hem de tamamlanan yatırımların resmi açılışını yapmak üzere Samsun'da olduklarını belirten Erdoğan, meydanda ihtişamlı bir kalabalık olduğunu, aldığı resmi rakama göre katılımın 100 bin kişiye ulaştığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanından meydana gelirken yol boyunca Samsunlularla el ele, gönül gönüle olduklarını ifade etti.

Eğitimde yatırım tutarı 817 milyon lirayı bulan anaokulundan liseye her kademede 799 derslik, 9 atölye ve 400 kişilik pansiyondan oluşan 66 ayrı projeyi burada bugün resmen hizmete açacaklarını belirten Erdoğan, 19 Mayıs Üniversitesinin mühendislik fakültesi ek binası ile sağlık uygulama ve araştırma merkezi yoğun bakım ünitesinin de aralarında yer aldığı 213 milyon liralık yatırımların resmi açılışını da bugün yapacaklarını söyledi.

Samsun Üniversitesinin Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi başta olmak üzere 60 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiği Ballıca Kampüsü'ndeki 6 ayrı projesi ile Vezirköprü 150 yataklı devlet hastanesi ve 20 üniteli diş merkezinin, 25'er yataklı Salıpazarı, 19 Mayıs, Kavak devlet hastanelerinin, çeşitli ilçelerdeki sağlık merkezlerini de bugün açacaklarını aktaran Erdoğan, "Durmak yok. Bugün bir başka önemli adım, Asarcık-Kavak yolunun tamamlanan 25 kilometrelik kesimini ve Havza tarihi Kurtköprüsü yolunu hizmete sunuyoruz. Nasıl? Laf değil icraat, icraat." diye konuştu.

- "Burası istiklalimizin, istikbalimizin adımının atıldığı yer"

Çeşitli kurumların hizmet binalarını, organize sanayi bölgelerinin altyapı yatırımlarını, enerji yatırımlarını, çiftçilere verilen hibe desteklerini, restorasyonları, yurt binalarını da hizmete açacaklarını belirten Erdoğan, söyle devam etti:

"Büyükşehir belediyemizin feribottan elektrikli otobüs sistemine, akıllı trafik güvenliği projesinden araç filosunu güçlendirmeye, altyapı yatırımlarından sosyal hizmet birimlerine kadar geniş bir alanda tutarı 2 milyar 742 milyon lirayı bulan 50 ayrı yatırımının resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Gençler, aynı şekilde ilçe belediyelerimizin çok sayıda yatırımının açılışını da buradan yapıyoruz. Böylece bugün toplam yatırım bedeli ne biliyor musunuz? 5 milyar 880 milyon lirayı geçen 244 ayrı projenin resmi açılışını yaparak Samsun'un büyümesi, gelişmesi, kalkınması yolunda yeni bir adımı daha atıyoruz. Burası Samsun. Burası istiklalimizin, istikbalimizin adımının atıldığı yer."

Açılışı yapılan eser ve hizmetlerin hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, yatırımların şehre kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti.

Erdoğan, Samsun'a yaptıkları yatırımların bunlardan ibaret olmadığını dile getirdi.

Samsunlu sanatçı Orhan Gencebay'ın rahatsızlığı nedeniyle programa katılamadığını belirten Erdoğan, "Mevsim Bahar Olunca" şarkısının sözlerini okudu.

- "Son 20 yılda 56 milyar lira tutarında kamu yatırımı"

Samsun'a bugüne kadar yaptıkları yatırımları da anlatan Erdoğan, son 20 yılda şehre güncel rakamla 56 milyar lira tutarında kamu yatırımı yapıldığını bildirdi. Eğitimde 5 bin 686 yeni derslik inşa edildiğini, ikinci devlet üniversitesi olarak Samsun Üniversitesini şehre kazandırdıklarını, 12 bin 767 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtıklarını, toplam 102 spor tesisini Samsun'a kazandırdıklarını aktaran Erdoğan, sosyal yardımlarda Samsunlu ihtiyaç sahiplerine toplam yaklaşık 6 milyar lira tutarında kaynakla destek olduklarını söyledi.

Sağlıkta toplamda 2 bin 93 yataklı 21 hastane dahil şehre 42 sağlık tesisi yaptıklarını da aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"900 yataklı Samsun Şehir Hastanemizle birlikte 5 sağlık tesisimizin yapımına devam ediyoruz. Çevre ve şehircilikte, TOKİ eliyle Samsun'da 11 bin 264 konut projesini hayata geçirdik. Samsun'da İlk Evim Projesi kapsamında 4 bin 450 konut daha inşa edecek, 5 bin altyapısı hazır müstakil ve müşterek arsa verecek, İlk İşyerim Kampanyası'yla da 100 yeni iş yeri yapacağız. Şehrimiz için 3'ünü hizmete aldığımız 6 millet bahçesi projemiz bulunuyor. Ulaştırmada, 120 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu nereye çıkardık, 312 kilometreye ulaştırdık. Yapımı süren Ladik-Taşova yolunu, Samsun Bafra arası ile Samsun çevre yolundaki çalışmaları 2023 yılında tamamlıyoruz. Gelemen Lojistik Merkezi'ni işletmeye aldık. Samsun-Sivas arasındaki demiryolunun modernizasyonunu yaparak yaklaşık, buraya dikkat, 9 saat süren yolu 5,5 saate indirdik."

Tarım ve orman alanında, Samsun'a 9 baraj, bir içme suyu tesisi, 14 sulama tesisi, 115 dere ıslahı, 2 arazi toplulaştırma ve 5 hidroelektrik santrali inşa ettiklerini belirten Erdoğan, Asarcık-Salıpazarı ve Vezirköprü-Doluca barajları ile 5 sulama tesisinin yapımına devam edildiğini söyledi.

Tamamladıkları sulama projeleriyle Samsun'da toplam 562 bin dekar tarım arazisini sulamaya açtıklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yapımı devam eden sulama tesislerimizle toplam 111 bin dekar tarım arazisini daha sulayacağız. Samsunlu çiftçilerimize toplamda 3,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknolojide 4 yeni organize sanayi bölgesi, bir teknopark, 4 AR-GE merkezi kurduk. Samsunlu işverenlerimize toplam 3 milyar lira tutarında prim teşviki verdik. Enerjide yaklaşık 333 bin doğal gaz abonesi olan Samsun ve 14 ilçesine doğal gaz arzını sağladık. Asarcık ve Salıpazarı'nı da doğal gaza kavuşturacağız."

- "Her hayalinizi biz gerçeğe dönüştüreceğiz"

Samsun'a kazandırdıkları hizmetleri saymakla bitiremediklerini söyleyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Doğu ve Batı Karadeniz ile İç Anadolu'nun kesişim noktası Samsun'u, sahip olduğu potansiyeli en üst düzeyde kullanabilmesi için samimiyetle desteklemeye devam edeceğiz. Samsun'un da bu destekleri en iyi şekilde değerlendirerek sanayiden tarıma her alanda ülkemizin lokomotif şehirlerinden olacağına inanıyorum. 2023'te bu lokomotif, vagonları çekmeye hazır mı? Bugüne kadar yaptığımız yatırımlarla şehrimizi her alanda nasıl büyüttük, geliştirdiysek inşallah bundan sonra da her beklentinizi, her talebinizi, her hayalinizi biz gerçeğe dönüştüreceğiz. Yeter ki biz birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. Yeter ki son 20 yıldır olduğu gibi 2023'te de aramıza kimseyi sokmayalım. Bugüne kadar girdiğimiz her mücadelede yanımızda olan Samsun'un 2023 tercihini en güçlü şekilde bizden yana kullanacağından şüphe duymuyorum."

Alandakilere, "Şimdi öyle bir ses verin ki dosta güven, düşmana korku salsın." diye seslenen Erdoğan, "Türkiye Yüzyılı'nı birlikte inşa etmeye hazır mıyız? 2023'te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye'nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? Evlatlarımıza bırakacağımız en değerli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkmaya hazır mıyız? Dışarıda Türkiye düşmanlarının, içeride onların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız?" sorularına "Evet" cevabı alınca, "Maşallah, Samsun'a da zaten böylesi yakışır. Rabb'im hepinizden razı olsun." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun'un Milli Mücadele'nin ilk adımının şehri, istikbalin de istiklalin de kıymetini en iyi bilen şehir olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anadolu'daki bin yıllık varlığımızın neredeyse her günü istiklal mücadelesiyle geçmiştir. Bugün de aynı mücadeleyi farklı amaçlarla vermeyi sürdürüyoruz. Ülkemizin yönetimini üstlendiğimiz 20 yıl boyunca da sayısız örneğiyle bu mücadelenin içinde yer aldık. Vesayetçilerden darbecilere, teröristlerden ekonomik tetikçilere kadar her çeşidinden tehdide karşı milletimiz ve devletimizin bekasını savunduk. Asırlardır önümüze kurulan tuzakların gayesi açıktı. Amaç, Türkiye'yi yeniden inşa edilen küresel siyasi ve ekonomik düzenin dışında bırakmaktı.

Yeri geldi sinsi oyunlarla asırlık yurtlarımızı bizden kopardılar. Yeri geldi kayıplarımızın acısıyla bizi iki büklüm ettiler. Yeri geldi mezhep, yeri geldi köken farklılıkları üzerinden birbirimize düşürdüler. Yeri geldi içimizdeki tetikçilerini üzerimize saldılar. Yeri geldi terör örgütleri üzerinden terbiye edilmeye çalışıldık. Ama biz bunların hiçbirini yutmadık. Gabar'da, Cudi'de, Tendürek'te, Bestler Dereler'de bunları çökerttik mi? Ne demiştim hatırlayın, 'Bunların inlerine gireceğiz, inlerine.' Girdik. Şimdi parlamentomuzda bu terör örgütünün uzantıları var. Bu uzantıları da 2023'te hep birlikte temizlemeye hazır mıyız?"

- "Altılı masayı hep birlikte çökerteceğinize inanıyorum"

Seçimlerde çok çalışacaklarını, kapı kapı dolaşacaklarını belirten Erdoğan, "İnşallah 2023'te artık parlamentomuz gerçek sahipleriyle ihya olacak, inşa olacak. Bu altılı masayı, bunları hep birlikte çökerteceğinize inanıyorum." dedi.

Muharrem İnce: "Doktor raporu olmadan tarla bile satamazlar" Muharrem İnce: "Doktor raporu olmadan tarla bile satamazlar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de yaşanan her acının hem insani hem ekonomik maliyeti olduğunu dile getirerek, şunları anlattı:

"Aşağı yukarı aynı şartlarda kalkınma yarışına başladığımız kimi ülkeler alıp başını giderken biz geri kalmışlığa yıllarca mahkum edildik. Hükümete geldiğimizde tüm bu faturaların ağır yükü altında, beli bükülmüş bir Türkiye vardı. Ülkeyi yönetme sorumluluğunu alınca Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle kolları sıvayıp hemen işe giriştik. Bir yandan tarihimizin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini başlatırken diğer yandan üzerimizde asırlardır uygulanan senaryoları birer birer yırtıp çöpe attık.

Türkiye'yi 81 vilayeti ve 85 milyon vatandaşıyla eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, şehircilikten spora, her alanda dünyanın birinci ligine çıkartacak eser ve hizmetlere kavuşturduk. Hamdolsun 20 yıldır asırlık sorunları çözmekle kalmadık, gelişmiş ülkelerin bile gıptayla baktığı ve örnek aldığı bir hizmet altyapısı kurduk. Şimdi ne diyorlar? 'Türkiye gerçekten farklı bir ülke. Türkiye artık emir alan değil, emir veren bir ülke.' Yaşanan her küresel kriz, ülkemizin sahip olduğu gücün daha iyi anlaşılmasına vesile oluyor."

Kovid-19 salgını sürecinde Türkiye'nin sağlık sisteminin gücünün görüldüğünü belirten Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

"Dünyanın dört bir yanına ürettiğimiz aşıları, ilaçları gönderdik. Niye? Çünkü biz veren eldik. Ve ne dedik? 'Veren el, alan elden hayırlıdır.' Küresel emtia ve tedarik krizinde üretim altyapımızın gücünü gördük. Ekonomide küçülmenin konuşulduğu bir dönemde istihdam kapasitemizin gücünü gördük. Enerji krizinde imkanlarımızı en üst seviyede harekete geçirmek için yaptığımız yatırımların gücünü gördük. Velhasıl her krizde, kendi gücümüze dayanarak, yeni fırsatları değerlendirme potansiyelimizi biraz daha ileriye taşıdık. Türkiye Yüzyılı'na işte böyle bir iklimde giriyoruz. Bunun adı Türkiye Yüzyılı, bunu beraber kuracağız."

SON KEZ ADAY OLACAĞINI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2023'te milletimizden kendi adımıza son defa istediğimiz destekten alacağımız güçle Türkiye Yüzyılı'nın inşasını başlatıp bu kutlu bayrağı gençlere teslim edeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, vatan topraklarının dört bir yandan işgal edildiği bir dönemde Samsun'da yakılan özgürlük ateşinin Ankara'da milli iradeye dönüştüğünü, Afyon'da da büyük bir zaferle tanıştığını vurgulayarak bu topraklardaki son devletin cumhuriyeti ilan ettiği zamanlarda kurulan hayallerini, bir asır sonra gerçeğe dönüştürmenin eşiği içerisinde olduklarını söyledi.

Kaybedilen altın kıymetindeki yılların, heba edilen imkanların ve yapılan zulümlerin hesabının en iyi Türkiye Yüzyılı'na dört elle sarılarak sorulabileceğine işaret eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ülkemizin sadece geçtiğimiz 10 yılında olup bitenler dahil bu kadim mücadelenin ne kadar derin olduğunu ne kadar acımasız yürütüldüğünü göstermeye yeterlidir. Üstelik unutmayın derenin taşıyla derenin kuşunu vurma misali, bu sinsi alçaklıkların hepsinde de kendi insanımız kullanıldı. 'Alevi, Sünni' dediler. 'Sağcı, solcu' dediler. 'İlerici, gerici' dediler. 'Kürt, Türk' dediler. Hep bizi birbirimize kırdırdılar. Sadece PKK ve FETÖ terör örgütlerinin ülkemize insani maliyeti bile tek başına onlarca yıla bedeldir. Türkiye, bu tuzakları çözdükçe, içindeki mankurtları tasfiye ettikçe, gücünü geçirdikçe adeta kendine gelmiştir."

- "Hep milletimizin diliyle konuştuk"

2023 hedefleriyle 12 yıl önce milletin huzuruna çıktıklarında birilerinin kendileriyle dalga geçtiğini hatırlatan Erdoğan, azim ve kararlılıkla aradan geçen yıllar boyunca hedeflerini hayata geçirerek bugünlere geldiklerini aktardı.

Şimdi de Türkiye Yüzyılı'yla ilgili büyük bir atılımın müjdelerini paylaştığını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

"İnşallah 2023'te milletimizden kendi adımıza son defa istediğimiz destekten alacağımız güçle Türkiye Yüzyılı'nın inşasını başlatıp bu kutlu bayrağı gençlerimize teslim edeceğiz. Gençler, hanımlar sizden çok daha güçlü çıkıyor... Maşallah... İşte 2023'e böyle yürüyeceğiz. Bizim büyüklerimizden devraldığımız Türkiye ile gençlerimize devredeceğimiz Türkiye arasındaki asırlık farkı akıl ve vicdan sahibi herkes görmektedir. Şimdi hazır mısınız? Gençler, Türkiye Yüzyılı için hazır mıyız? Öyleyse 2023'e kadar hep birlikte gece gündüz çalışacağız. Hanımlar, Türkiye Yüzyılı için hazır mıyız? Sizlerden de seçime girmedik ev, kazanmadık gönül bırakmamanızı bekliyorum. Unutmayın, kale içeriden fethedilir. Ne demek bu? Yani kalenin içinde kim var? Hanım var, bayanlar var. Bayanlarla bu işi bitirdik mi 2023 bitmiştir. Samsun 103 yıl önce Milli Mücadele'de yaptığı gibi Türkiye Yüzyılı'nın da öncüsü, müjdecisi, taşıyıcısı olacaktır.

Kardeşlerim, yaklaşık yarım asrı bulan siyasi hayatımız neredeyse her gün hangi sıfatla, hangi konumla olursa olsun, hep milletimizin içinde ona hizmet etmekle geçti. Bu kardeşiniz 50 yıldır siyasetin içinde 50 yıldır sadece halkıyla beraber yürüdü, halkıyla beraber yattı, kalktı ve dört bir yanını ülkemizin dolaştık. Buralara böyle geldik. Biz milletimize karşı daima hasbi olduk, hesabi olmadık. Hep milletimizin diliyle konuştuk. Milletimizin sevinciyle sevindik. Milletimizin öfkesiyle öfkelendik. Ve üstat ne diyor? 'Ey düşmanım. Sen benim ifadem ve hızımsın. Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın.' Öyle ithal danışmanlarla yürümedik biz bu yollarda. Siz varsınız yeter. Nedir o ithal danışmanlar filan falan. Geç o işleri geç. Gözümüzle, kalbimizle hep milletimize baktık. Hamdolsun geçtiğimiz tüm imkanları, istikametimizi bozmadan vermeyi başardık."

Türkiye'yi bölgesinde ve dünyada dikkatle takip edilen, sözüne kulak ve tavrına önem verilen bir ülke haline getirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "İşte Rusya-Ukrayna Savaşı. Kim var ortada? Türkiye var. Tahıl koridorunu biz açtık. Tüm dünyaya oradan tahıl gönderiyoruz. Şimdi yarın nasip olursa Sayın Putin'le arkasından Sayın Zelenskiy ile görüşmeler yapacağım. Ve yine daha neler yapabiliriz? Bunları konuşacağız. Biz dünya ile beraberiz. İthal ürünlerle değil. Olay bu..." dedi.

- "Milletimize kazandırdığımız hizmetleri yeterli bulmuyoruz"

Ülkelerin tarihlerinde her seçimin, bir yol ayrımı olduğuna işaret eden Erdoğan, milletin 15 seçimdir kendilerini açık ara birinci yaparak iradesini büyük ve güçlü Türkiye yolunda ilerlemekten yana kullandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan nisyan ile maluldür" ifadesini kullanarak şunları kaydetti:

"Bunca yıldır ülkeyi yöneten bir kişinin elbette eksikleri de hatta hataları da olabilir. Eski Türkiye'nin en büyük sorunu, milletin yetki verdiklerinden ülkeye ve millete vermedikleri hizmetlerin hesabının sorulmamasıydı. Biz bu muhasebeyi kimseye bırakmadan, kendi kendimize yapıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetleri vazifemizin gereği olarak görüyoruz. Bununla kalmıyor, söz verip de yapamadıklarımızın, yapmamız gerekip de henüz başaramadıklarımızın peşinden koşuyoruz.

Türkiye'yi 20 yılda 3 kat büyütmüş olmamızı yeterli bulmuyor, en kısa sürede 2 kat daha büyüterek dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına sokmayı hedefliyoruz. Milletimize, kazandırdığımız hizmetleri yeterli bulmuyoruz. Teknolojiden özgürlüklere, her alanda geleceğin dünyasının altyapısını kurmayı hedefliyoruz. Ülkemizin dört bir yanında inşa ettiğimiz eserleri yeterli bulmuyoruz. Tıpkı yerli ve milli otomobilimiz Togg gibi tıpkı Yusufeli Barajı gibi tıpkı 500 bin yeni konut projesi gibi çok daha fazlasını yapmayı hedefliyoruz. Şu Samsun'u bu spor tesisleriyle buluşturan kim? Üniversitesiyle buluşturan kim? Kardeşlerim biz çalıştık, ürettik. Samsun'u elhamdülillah buralara getirdik."

Hayata geçirdikleri projeleri anlatan Erdoğan, "Çanakkale Köprüsü'nü gördünüz değil mi? Biz buyuz. Bunlar ancak sandalla gezerler. Avrasya Tüneli nedir, anlamazlar. Bunlar, Marmaray Tüneli'ni bilmezler. Bunları yapan biziz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaptık. Bunlar ne dediler, niye yaptınız? Bizim işimiz bu. 'Eğer arzu etmiyorsanız siz yaya geçin' dedik. Osmangazi Köprüsü'nü yapan kim? İstanbul'u İzmir'e bağladık, 7,5 saatte gidiliyordu, şimdi 3 saatte gidiliyor. Bay Kemal, sen İzmir'den seçildin değil mi? Bak seni bile yaya yürümekten alıkoyduk. Artık 3 saatte, 3,5 saatte İstanbul'dan İzmir'e gidebiliyorsun." diye konuştu.

Gençlerin ufkunu, yaşadıkları köyle, mahalleyle, şehirle sınırlı olmaktan çıkarıp dünyayı kucaklayacak seviyeye getirmeyi yeterli bulmadıklarını ve gözlerini uzaya diktiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Terörle mücadelede, vatan savunmasında, bölgemizdeki güvenlik ve refah mimarisinde geldiğimiz konumu yeterli bulmuyoruz. Tüm mazlumların ve mağdurların duasını alacak hedefler peşinde koşuyoruz. Özetle, yaptıklarımızın üzerine yatmıyoruz. Henüz yapamadıklarımızın hayıflanmasıyla daha çok çalışıyoruz. Bizim sadece sağlıkta, sadece ulaştırmada, sadece enerjide, sadece şehircilikte, sadece sosyal desteklerde, bakınız hepsinde demiyorum, bunların sadece birinde yaptıklarımız, karşımızdakilerin ömrü boyunca yapabildiklerini fersah fersah geçmeye yeter."

Erdoğan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, "Bizim icraatlarımıza onların hayalleri bile yetişemez." ifadesini hatırlatarak, "Ülkemizde siyasetin mecrasını, ölçeğini öylesine yukarıya taşıdık ki karşımızdakilerin güya 'program' diye, güya 'proje' diye ifade ettikleri hususların çok ötesinde artık bir Türkiye gerçeği var. Türkiye Yüzyılı'na adım atacağımız 2023'ü, ülkemizi küresel, siyasi ve ekonomik sistemin en üstüne çıkartacağımız yeni dönemin sembolü haline getirmekte kararlıyız. Verdiğimiz her mücadele, yaptığımız her iş nasıl sizlerin gözü önünde yaşandıysa Türkiye Yüzyılı'nı da aynı şekilde inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bu yolculuğun gelecek etabını da yine Türk halkıyla sürdürmeye talip olduklarını ifade eden Erdoğan, Samsun'un Cumhuriyet'in yeni yüzyılına da damga vuracağından şüphesi bulunmadığını söyledi.

Erdoğan, açılışını yaptıkları eser ve hizmetlerin hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenleri tebrik etti.

Konuşmasının ardından Erdoğan, Asarcık-Kavak yolu açılışı için telekonferans yöntemiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na bağlandı. Erdoğan, vatandaşlara yolu nasıl bulduklarını sorarak, "Bay Kemal de izlemiş midir? Görmesi lazım. Samsun'a da bu yakışır. Dolayısıyla çok çalışacağız çünkü Allah göstermesin bunların eline bu ülke kalırsa biz çamurdan, bataklıktan geçemeyiz." diye konuştu. Erdoğan, daha sonra yolun açılışını gerçekleştirdi.

Ardından Vezirköprü Devlet Hastanesi, eski Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a bağlantı yapılarak açıldı.

Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü'nün açılışı için de telekonferans ile Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'a bağlantı yapıldı. Üniversite yerleşkesini ve dersliklerinin görüntüsünü alandakilerle izleyen Erdoğan, burada bulunan bir fakülteye dünürü Özdemir Bayraktar'ın adının verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek açılışı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak Samsun'da yapılan tüm eser ve projelerin toplu açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi.

- Açılış töreninde sınav hassasiyeti

Toplu açılış töreninin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı'nda binalara "Türkiye Yüzyılı", "Samsun Hazır" afişleri ile üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin fotoğrafının yer aldığı "Yüzyılın Birlikteliği" yazılı afiş asıldı.

Tören öncesinde açık öğretim sınavı nedeniyle öğrencilerin rahatsız olmaması için hassasiyet gösterilerek alanda müzik yayınına son verildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de konuşma yaptığı törene, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da katıldı.