ERKEN HABER - Türkiye'nin 7'den 70'e her kesimin büyük beğeniyle izlediği Çocuklar Duymasın dizisinin sanatçıları mağdur oldu.

22 yıl önce her eve misafir olan ve birçok çocuğun kendisine örnek aldığı ve çocukların eğitimine büyük katkısı olan aile dizisi Çocuklar Duymasın, 7 sezonda 388 bölüme ulaşmıştı.

Dizinin çekim yayım sözleşmeleri, dizi sanatçılarını mağdur etti. Günün şartlarında imzalanan ancak sonraki dönemlerde herhangi bir telif ücreti ödenmeyen sanatçılar mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor.

Hataylı sanatçı down sendromlu çocukların mutluluğunu fotoğraflara yansıtıyor Hataylı sanatçı down sendromlu çocukların mutluluğunu fotoğraflara yansıtıyor

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANINDAN DESTEK İSTENDİ

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2023 Bütçe görüşmeleri sırasında Çocuklar Duymasın dizisi gündeme getirdi. 

"Çocukluğumuz Brezilya dizilerini izlemekle geçerdi. Şimdi bizim dizilerimiz dünyanın birçok yerinde yaklaşık 109 ülkesinde seyrediliyor." diyen Erbaş, Çocuklar Duymasın dizisinin 4 bin kez izlendiğine dikkati çekti.

Ahmet Erbaş, "Sanatçı kardeşlerimizin bir serzenişini burada ifade etmek isterim. Hepimizin bildiği bir dizi var. Hepimiz bildiğimiz için örnek olsun diye söylüyorum, Çocuklar Duymasın dizisi. Şimdiye kadar 4 bin kez yayınlanmış. Ancak sanatçı kardeşlerimiz yalnızca o hafta çektikleri, o anlaşma süresince aldıkları parayla yetindiler. 4 bin kez yayınlanmış ancak çekim süresince para alabildiler. Sanatçı kardeşlerimizin böyle bir dertleri var" diye konuştu.

Erbaş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'dan konuyla ilgilenerek, sanatçıların bu mağduriyetin giderilmesi konusunda yardımcı olması talebinde bulundu.

ÇOCUKLAR DUYMASIN DİZİSİ

Çocuklar Duymasın, 2002-2019 yılları arasında yayımlanan aile ve durum komedisi türündeki Türk televizyon dizisi. MinT Motion Pictures tarafından hazırlanan dizinin senaristliğini Birol Güven yapmıştır. Dizide birbirine katlanamayan, ayrılığın eşiğinde yaşayan karı-koca ve onların evli kalmalarını zorunlu hâle getiren iki çocuktan oluşan bir ailenin, birbirleri ve dostlarıyla olan ilişkileri anlatılır.

Dizi, 16 Ocak 2002 tarihinde TGRT'de yayımlanmaya başladı. Burada yayımlanan 13 bölümün ardından 16 Nisan 2002'de atv'ye geçti. Dizinin ilk 35 bölümü Protel Yapım tarafından yayınlanmıştır. 2 sezon atv'de yayımlandıktan sonra 3. sezonu (2003-2004) Eylül 2003'te Star TV'de yayımlanmaya başladı. Başrol oyuncularından Pınar Altuğ ve Tamer Karadağlı'nın özel hayatlarından dolayı diziden ayrılmaları sonucunda dizinin 4. sezonu (2004-2005) Çocuklar Ne Olacak adıyla Star TV'de yayımlandı ve dizi Mayıs 2005'te 121. bölümü ile sona erdi. 2009'da FOX'ta yeniden başlaması planlandı; fakat ekonomik kriz nedeniyle dizi bir süreliğine ertelendi. Ardından 5 Ağustos 2010'da 5.sezonuyla (2010-2011) yeniden atv'de yayımlanmaya başladı. Yeni bölümleri çekilmeye başladı. atv'de 2 sezon (2010-2012) yayımlandı. 2013 yılının Eylül ayında FOX ekranlarında 3. defa başladı ve burada hafta içi her gün yayımlandı. Dizi 30 Temmuz 2014 tarihinde yayımlanan 160. bölümü ile final yaparak sona ermiştir. Dizi, 7 sezonda 388 bölüme ulaşmıştı. 3 yıl aradan sonra 23 Temmuz 2017 tarihinde Kanal D'de yayımlanmaya başladı. 8 ve 9. sezon Kanal D'de yayımlandı. Burada 11 Nisan 2019'da yayımlanan 76. bölümü ile yayından kaldırıldı. Dizi, toplam 9 sezondan oluşmaktadır. Dizinin yapımcısı olan Birol Güven, dizinin 2023 yılında yeniden başlayacağını duyurmuştur.

Dizide Meltem karakterini Pınar Altuğ canlandırmaktadır. Birkaç hafta sonra Pınar Altuğ'un yerini Zeynep Tokuş devraldı, fakat sezon sonunda Pınar Altuğ'un başına gelen olayın bir benzeri diğer başrol oyuncusu Tamer Karadağlı'ya o sezonun sonunda olunca yeni sezona dizi Çocuklar Ne Olacak olarak başladı ve konusu değişti. Yeni konuda hem Meltem, hem de Haluk Amerika'ya iş seyahati için beraber gittiler ve çocuklar da dedeleri Kemal (Ferdi Akarnur) ile kalmaya başladı. Bu bölümlere de aynı zamanda Haluk'un en yakın arkadaşı Selami (Özgür Ozan)'ın oğlu Orçun'u büyütme maceraları anlatıldı. Diziye onların komşuları (Mesut Akusta ve Seray Sever) katıldı. Dizi, yarım sezon sonra sona erdi ve son bölümde Tamer Karadağlı geri geldi.

Yeni bölümlerde oynaması için Pınar Altuğ Atacan, Tamer Karadağlı ve Furkan Kızılay'a teklif götürülmüş, Ayşecan Tatari ise ABD'de yaşadığı için Hayal Garip ile anlaşılmıştır. Özgür Ozan ise devam eden Arka Sokaklar dizisinde oyunculuğunu devam ettirdiği için senaryoda Selami karakterinin açık tutulacağı açıklandı. Onun yerine Volkan Severcan "Tuna" rolünü canlandıracak ve taş fırın erkeği-light erkek arasındaki açık olmayacak. En son Acun Ilıcalı'nın yapımcısı olduğu Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasında 2. sezon birincisi olan Sefa Doğanay, Hami karakterini canlandırmaktadır.