ERKEN HABER - İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yı 6 yaşındayken Kadir İstekli ile evlendirilmesine ilişkin davada yeni bir gelişme yaşandı. 22 Mayıs’ta görülecek ilk duruşmanın tarihi 30 Ocak’a alındı.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'yi 6 yaşındayken, o tarihte 29 yaşında olan Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği iddialarına ilişkin iddianame geçtiğimiz günlerde kabul edilmişti.

Sancaktepe'deki aile katliamında ölenler toprağa verildi Sancaktepe'deki aile katliamında ölenler toprağa verildi

H.K.G.nin avukatı bugün mahkemeye başvurarak, tutuksuz sanıklar eski eş Kadir İstekli, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında tutuklama talep edildi. H.K.G.nin avukatı ayrıca dosyaya da gizlilik kararı verilmesi istedi.

Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel’in ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı' suçundan 22 yıl 6 aya kadar, imam nikahlı evlendirildiği Kadir İstekli hakkında ise ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı' ve ‘cinsel saldırı' suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma için 22 Mayıs 2023 tarihine gün vermişti. Duruşma gününün geç bir tarihe verilmesi tepki toplamıştı. Davaya ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Duruşma günü 30 Ocak 2023'e alındı.