ERKEN HABER - Hiranur Vakfı'nda yaşanan çocuk istismarı skandalında adı geçen H.K., yaşadıklarını dava dosyasında şu sözlerle özetliyor: '29 Şubat 2004'te annem beni hazırladı. Saçlarımı taradı... Elimde oyuncağım vardı, oynuyordum. O gün orada benim nikahım kıyılmış. Nikahı babam kıymış.'

Maraş’ta 4.5 ve 4.2 büyüklüğünde iki deprem Maraş’ta 4.5 ve 4.2 büyüklüğünde iki deprem

Sanık baba Yusuf Ziya Gümüşel, İsmailağa Cemmaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’nın fahri imamı olduğunu belirtirken, damadı Kadir İstekli için ise “O, fahri okutman” dedi. Anne Fatıma Gümüşel ise “Kadir genç görünüyordu ondan yaş farkını kabul ettim” dedi. İstekli’nin, anne Gümüşel’den de 2 yaş büyük olduğu ortaya çıktı. "29 Şubat 2004'te annem beni hazırladı. Saçlarımı taradı. Babam beni, elimden tutup aşağıya medreseye indirdi...”

Artı Gerçek'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre; Kasım 2020’de H. K. G. savcılığa başvurdu. Savcılık ifadesinde “Ailem eğitime karşı olduğu için beni okula göndermedi” diyen H. K. G., ifadesinin devamında “Ailemle yaşadığım evin alt katlarında öğrenciler medrese eğitimi alıyordu. Ben 6 yaşındaydım. Evde kardeşlerimle oynarken, annemle babam kendi aralarında konuşuyorlardı. Babam, annemi bir şeye ikna etmeye çalışıyordu. Annem ‘o daha küçük diyordu’. Sonra babam beni yanına çağırdı. ‘Kızım büyüdün sen değil mi. Kocaman oldun. Abla oldun değil mi’ dedi. Bunun üzerine ben de sevinerek ‘evet baba’ büyüdüm. Ertesi gün, 29 Şubat 2004'te annem beni hazırladı. Saçlarımı taradı. Babam beni, elimden tutup aşağıya medreseye indirdi” dedi.

"Benim arka tarafa geçmemi istediler. Bu sırada elimde oyuncağım vardı onunla oynuyordum. O gün orada benim nikahım kıyılmış. Nikahı babam kıymış Orada bulunan iki kişi de şahitlik etmişler"

NİKAHI BABASI KIYMIŞ

Gümüşel, henüz altı yaşındayken nikahının kıyıldığı o güne ilişkin “İçeri girdiğinde tanımadığım iki kişi ve Kadir İstekli vardı. Beni karşıladılar. Sonra onlar oturdular. Benim arka tarafa geçmemi istediler. Bu sırada elimde oyuncağım vardı onunla oynuyordum. O gün orada benim nikahım kıyılmış. Nikahı babam kıymış Orada bulunan iki kişi de şahitlik etmişler. Bu kişilerden biri Muhammed T. diğerinin ismi ise Osman… Akşama kadar orada kaldık. Babam ve yanındakiler orada dua okudular. Akşama doğru babam beni eve götürdü” diye konuştu.

Şikayetçi Gümüşel ifadesinin devamında “Ertesi gün abim M. S. beni medreseye indirdi. Abim beni indirirken orada bulunan öğrencilere 'kardeşime bakmayın. Kadir Hoca yasakladı' diyordu. Abim beni Kadir’in odasına götürdü. Kadir abimden odadan çıkmasını istedi. Kadirle yalnız kaldık. Kadir yanıma geldi. Başımı okşadı. Odanın kapısı camlıydı. Görünmesin diye camı havlu ile örttü. Benden gözlerimi kapatmamı istedi” sözleri ile ilk olarak istismara uğradığı günü anlattı.