ERKEN HABER - Altı yaşında bir çocuğun ailesi tarafından evlendirilip yıllarca cinsel istismara uğradığına ilişkin iddia Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Dosyadaki mağdur ifadesi ve ses kaydıyla ortaya çıkan korkunç gerçeklere rağmen davanın beş ay sonraya ötelenmesi ve vahim olayda henüz gözaltı kararı dahi alınmaması toplumdaki infiali büyüttü.

‘MAĞDURUN RIZASI’NA ATIFLA TAKİPSİZLİK VERMİŞ

Kütahya'da ambulans devrildi: 3 yaralı Kütahya'da ambulans devrildi: 3 yaralı

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındayken dini nikâhla evlendirdiği kızı H.K.G.’nin (24) istismar davası Türkiye’yi sarstı. İnfial yaratan olaya ilişkin dava dosyasındaki detaylar toplumdaki öfkeyi körükledi. Fail Kadir İstekli’ye 67, anne ile babaya 22 yıl istenen davanın ilk duruşmasının beş ay sonra yapılacak olması da tepki çekti. Ayrıca genç kız 14 yaşındayken 2012’de 39 gün içinde takipsizlik verilen soruşturmada ‘mağdurun rızası’na ve ‘karı-koca hayatı’na atıf yapıldığı ortaya çıktı.

‘ÇOCUKLAR EVLENİYOR DİYE DÜŞÜNÜYORDUM’

Ses kayıtları da kan dondurdu. Konuşmalarda İstekli’nin çocuğa her gün istismarda bulunduğunu teyit ettiği ifadeler yer aldı. Şu an 24 yaşında olan H.K.G. savcıya verdiği son ifadede “Ben çocuklar küçükken evleniyormuş gibi, herkes böyleymiş gibi düşünüyordum. Wattpad’den tanıştığım bir abla ‘devlet seni korur’ deyince, kaçtım” ifadesini kullandı. Karar yazarı-hukukçu Figen Çalıkuşu ise “Tüm kadınlar duruşmaya katılmalı. ‘Neden bir tane tutuklu yok’ sorusunu hep birlikte sormalıyız” diye konuştu.