İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş'ın yargılandığı Anadolu Adliyesi'ne girişler yasaklandı.

ERKEN HABER - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş'ın yargılandığı Anadolu Adliyesi'ne girişler Kartal Kaymakamlığı tarafından engellendi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un açtığı davada “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçlamasıyla yargılanan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş ve “YSK üyelerine hakaret” iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davalarını takip etmek için Anadolu Adliyesi’ne girişlerin Kartal Kaymakamlığı tarafından engellendiği iddia edildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından şu tepkiyi gösterdi;

“Resmi yazıyla! Adliyeye girmek, davayı takip etmek ve adliye çevresinde bulunmayı yasaklamak ne demek? Korkmayın biz halkız ve haklıyız ve elbette kazanacağız. 16 milyon kazanacak, 85 milyon kazanacak!”

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da kaymakamlığın yazısını Twitter hesabından paylaşarak, “Davasına sahip çıkanlar AKP’yi korkuttu! Ekrem İmamoğlu davası için adliyenin olduğu Kartal’da özel bir günlük yasaklar ilan edildi” ifadesini kullandı.
Kaymakamlığın valiliğe gönderdiği izin yazısında şu ifadelere yer verildi;

Bolu'da jelatin fabrikasında gazdan zehirlenen 3 işçi öldü Bolu'da jelatin fabrikasında gazdan zehirlenen 3 işçi öldü

“21.09.2022 günü ilçemiz Anadolu Adliyesinde görülecek olan dava duruşmasına katılım için yoğun çağrılar yapıldığı ve katılımın yüksek olacağı düşünüldüğünden bu durumun kamu düzeni ve kamunun esenliğini bozabileceği değerlendirilmektedir. Anadolu Adliyesi yerleşkesinde ve civarında toplanacak grubun eylemlerinin, basın açıklaması ve gösterileri olaylarına dönüşerek adliyede devam eden duruşmaları ve işleyişi olumsuz etkileyeceğinden, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla Valilik Oluruyla belirtilen yerler dışında ilçemiz sınırları içinde her türlü toplanma, basın açıklaması, gösteri yürüyüşü yapılmasının yasaklanması hususunu olurlarınıza arz ederim.”

İMAMOĞLU VE ÖZÇAĞDAŞ'IN DAVALARI ÖNCESİ ANADOLU ADLİYESİ'NE GİRİŞLER ENGELLENDİ

DURUŞMALAR AYNI ANDA BAŞLADI

Duruşmaların yapılacağı salonların koridorlarında çok sayıda polis yoğun önlem aldı.

CHP’li vekiller, avukatlar ve bir kısım gazetecilerin dışında içeriye kimse alınmadı.

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş ile Ekrem İmamoğlu’nun davaları aynı anda başladı. Duruşmalar devam ediyor.

İMAMOĞLU DAVASI ERTELENDİ

İBB Başkanı İmamoğlu'nun YSK üyelerine hakaret iddiasıyla yargılandığı dava bir kez daha ertelendi. Duruşma 11 Kasım’da görülecek.