ERKEN HABER  -TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP grubuyla İçişleri Bakanı Soylu arasında gerginlik yaşandı. Soylu, "İspat etmeyen Kılıçdaroğlu da şerefsizdir" dedi. Bu sözlere CHP'li vekillerden çok sert tepki geldi.

özkoç-soylu3

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ve AFAD’ın 2021 yılı kesin hesap kanun teklifi, 2022 yılı bütçe kanun teklifi ve Sayıştay raporları görüşüldü.

Soylu, gün boyu milletvekillerinden gelen eleştirilere yanıt verirken; “Kara parayı aklayan da uyuşturucuyu yapan da şerefsizdir. İspat etmeyen Kılıçdaroğlu da şerefsizdir. Bu kadar basit. İspat etmeyen de şerefsizdir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan ve CHP milletvekilleri, Soylu’nun sözlerine çok sert tepki gösterdi. Soylu ile CHP milletvekilleri arasında tartışma çıktı. Tartışma devam edince, Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz görüşmelere ara verdi.

özkoç

CHP'li Özkoç, Bakan Soylu'nun sözlerini geri almasını istedi. Özkoç, şunları söyledi:

Burası TBMM. Birbirimizle çok tartışacağız. Gerekirse karşı karşıya geleceğiz. Siz kendi doğrunuzu savunacaksınız, biz kendi doğrumuzu savunacağız. Ben burada hiçbir genel başkana 'şerefsiz' denilmesini asla kabul etmem. Gözünüzün içine bakarak söylüyorum, önünüze koyarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan için bu lafı kullansam orada oturur musunuz? Oturmazsınız, biz de burada oturmayız. Ben diyorum ki bu söz söylendiyse bu söz geri alınır. Bu Genel Kurul'da defalarca uygulanan bir metot. Geri alınır, biz de bizim söylediğimiz sözü geri alırız.

'Sen hakaret etmeden konuşamıyor musun?'

Soylu ise “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ve burada çalıştığımız bütün arkadaşlarımız başta olmak üzere Türkiye'nin cari açığını kapatmak için uyuşturucu ticareti ile suçlayan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisidir” dedi. Özkoç, “Biz eleştiremeyecek miyiz?” dedi. Soylu, Özkoç’a “Senin zeka problemin var” dedi. Özkoç ise “Sen hakaret etmeden konuşamıyor musun?” karşılığını verdi.

Tartışma devam ederken Özkoç, “Sen de şerefsizsin. Sen karaktersizsin. Böyle olmaz, başkan. Bu adam şerefsizdir. Bu bakan burada konuşamaz. Zeka problemi olan sensin. Hakaret eden sensin. Asla konuşturmayız” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu'dan '1 Mayıs' açıklaması

'Kılıçdaroğlu'ndan özür dilesin'

CHP'li Özkoç ve CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Soylu'nun Kılıçdaroğlu'ndan özür dilemesini ve sözünü geri almasını istedi. Komisyon Başkanı Yılmaz, bakana sadece tavsiyede bulunabileceğini ve zorlama yapamayacağını söyleyerek, bütçe tekliflerini oylattı.

'Başkan yanlış yapıyorsun'

Özkoç ve Özkan, Yılmaz'a "Böyle bir komisyon başkanlığı olmaz" diye tepki gösterdi.

Yılmaz ise oylamaya devam etti. Özkoç, Yılmaz'a "Başkan yanlış yapıyorsun" dedi. Komisyon Başkanlık divanın bulunduğu masanın önünde CHP'li milletvekilleri itirazlarını sürdürdü. Yılmaz, Bakan Soylu'nun sözü geri alması konusunda yetkisinin olmadığını ısrar ile söyleyerek, "Tutanaklara geçirmek dışında yetkim yok" dedi.

Yılmaz, tutanaktan “Şerefsiz” sözünün çıkarılmasını her iki taraf için de kabul etti. Yılmaz, Bakan Soylu’ya “Şerefsiz” sözünün çıkarılması için söz verdi. Bakan Soylu, “Ben bize, devlete yapılan iftirayı ispat etmeyen şerefsizdir dedim, sözümün arkasındayım” dedi.

CHP’li Özkoç, Soylu’ya dönerek “Sen şerefsiz bir adamsın” diyerek, Komisyon Başkanı Yılmaz’ın yanına gitti. CHP'li vekiller oylamayı durdurmaya çalıştı. Yılmaz, "Bu milletin Meclis'ini engelleyemezsiniz" dedi ve oylamaya devam etti.

özkoç1

Tartışma sürerken; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ve AFAD’ın 2021 yılı kesin hesap kanun teklifi, 2022 yılı bütçe kanun teklifi ve Sayıştay raporları AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edildi.

'Küfrünün pisliğinde boğulacaksın'

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na : "İthal ekonomi komiserlerine bel bağlayanlar" Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na : "İthal ekonomi komiserlerine bel bağlayanlar"

Yaşananların ardından sosyal medyada açıklama yapan Tuncay Özkan şunları söyledi:

Süleyman Soylu asla o koltuğu haketmiyorsun.Genel Başkanımıza ahlaksızca küfür ederek konuşmanı bile bitirmeden meclisten kaçtın. Derhal istifa et. Gün gelecek açıklayamadıkların için yargı önünde hesap vereceksin.

Meclis tarihinde ilk kez Süleyman Soylu, muhalefet milletvekillerinin sorularına cevap veremeyince küfür edip plan ve bütçe komisyonundan kaçtı. Soylu, sorulardan ve yargıdan kaçamayacak meclis çatısı altında sorularımızı sormaya devam edeceğiz.

Soylu, belediyelerimize attığın çamur ve küfrünün pisliğinde boğulacaksın. Arkandaki bürokratlardan da utanmadan yalanlar söylemeye devam ediyorsun. Yargılanacaksın! Kaçamayacaksın!

Tartışma öncesinde Soylu, komisyonda ayrıca şu açıklamaları yaptı:

Üçüncü yılda, ‘Bir İçişleri Bakanına 3 yıl çok fazla’ diye kendi kendime söyledim. Arkadaşlarım şahit. Siz burayı uyuşturucu kaçakçısı, terör örgütlerine yol açan, hatta terör eylemi gerçekleştiren olarak değerlendiriyorsunuz ya. Ne zaman Türkiye’nin var olan bir takım meselelerine girmeye başladık, terörün dışında. Uyuşturucu, organize suç, Türkiye’nin en büyük mali suçları gibi. Yıllardan beri Türkiye’yi istedikleri gibi koordine edenler dört koldan saldırdılar. Ne haysiyetimiz, onurumuz şerefimiz kaldı. Türkiye’de bu organize suçlar, uyuşturucu ve mali suçlarla ilgili attığımız adımın bedelini bugün ödüyoruz, Türkiye ödüyor.

9 yaşındaki çocuğu anasının kucağından alıp dağa kaçıranlar, bana bugün burada kadına şiddet edebiyatı yapılıyor. Bu doğru bir yaklaşım değil. Herkes başını alsın önüne koysun. Ya bu ülkenin vatandaşı olacağız, medeniyetine, değerlerine sadık ve bağlı olacağız. Ya da beni bağışlayın, burada bu masanın etrafında ABD’nin tezlerini savunmak, Yunanistan’ın tezlerini savunmak, Suriye’nin haklarını savunmak, bu Gazi Meclis’in milletvekilinin haddi değildir.

'HDP de PKK terör örgütünün siyasal uzantısıdır'

PKK terör örgütü ABD istihbaratının örgütüdür, HDP de PKK terör örgütünün siyasal uzantısıdır. Eğer siz bu tezin üzerinden ve bu ortaya koyduğunuz doğru üzerinden, ABD’nin tezini savunuyorsanız. ABD Büyükelçisi İstiklal saldırısının ardından açıklama yaptı. Daha sonra en iyi adamları olan Ferhat Abdi Şahin’e açıklama yaptırdılar. HPG’ye açıklama yaptırdılar. Ne dediler, ‘Bu işin içerisinde biz yokuz’. Hemen birileri bunun etrafına bir şekilde sarılı verdiler. Bu oyunun büyük olduğunu, bu oyunun Türkiye’nin şu anda istikametinde giden yoldan döndürmek olduğunu hepimiz bilmeliyiz.

Kürt düşmanı kim? Çocukları 6-10 yaşında dağa çıkarıp, eline kalaşnikof veren mi? Kürt düşmanı çocuklar öğretmen, mühendis, doktor olsun diye dünyanın egemenlerini karşısına alan mı? Hangi Kürt kardeşimize bir tane en ufak incitecek bir söz söyledim. Bizim bir tek kırmızı çizgimiz vardır, o da terördür. Bu ülkede kimse Kürt’üm diyemiyordu, o da Recep Tayyip Erdoğan sayesinde bugün Kürt’üm diyor. Aleviyim diyemiyordu insanlar. Bugün Aleviyim diyorlar.

'Tek başıma mı yapıyorum?'

Burada bir şeyi gördüm, her konuşma birbirine benzer mi? Her konuşma geçen senin aynısı olur mu? Aynı repliklerle ortaya konulur mu? Biz uyuşturucu kaçakçısıyız, biz Türkiye’nin kara para aklamadaki en önemli adamlarından bir tanesiyiz. Ben bunları tek başıma mı yapıyorum, bir Anadolu çocuğu olan İsmail Çataklı ile mi yapıyorum, Mehmet Ersoy ile mi yapıyorum, profesör Sabri Erdin ile mi yapıyorum, Arif Paşa ile mi yapıyorum? Kimle yapıyorum bu işleri? Tek başıma mı yapıyorum? Tek başıma yapacak kabiliyete sahibim öyle mi? Öyle ortaya koyuyorsunuz, öyle değerlendiriyorsunuz. Bu bana bühtan değildir. Şahsıma ne derseniz deyin, ben bir faniyim, bugün var yarın yokum. 8’inci bütçem, yarım saat sonra çıkacağım, ölüp ölmeyeceğim belli değil. Biz Müslüman’ız, Allah’a teslimiz. Ama yaptığınız iş Türkiye Cumhuriyeti devletine büyük bir bühtandır.