ERKEN HABER - CHP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili "Cezası onaylandığı zaman açığa alırım" sözlerine yanıt verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik "İstinaf ve Yargıtay kararı onaylarsa açığa alırım" sözlerine CHP’den sert bir şekilde yanıt geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Soylu’nun cesareti varsa uzaklaştırsın. İstanbul’u kaybettiler, Türkiye’yi de kaybedecekler. Biz kazandığımızda aslında kendileri de kurtulacak. Çünkü gittikçe daha çok hata yapıyorlar” ifadelerini kullandı. 

Muharrem Erkek’in açıklamalarının devamı ise şu şekilde:

Niğde'de tur midibüsü devrildi: 1 ölü, 27 yaralı Niğde'de tur midibüsü devrildi: 1 ölü, 27 yaralı

"BİR SİYASİ POLEMİK CEZA DAVASININ KONUSU OLAMAZ"

"İBB Başkanı İmamoğlu'na, kullandığı kelime nedeniyle itiraz yolu açık siyasi yasak kararı verildi. İmamoğlu kime ahmak dedi?" sorusu üzerine "Aslında kimseye demedi. Kendisine "ahmak" diyen İçişleri Bakanı Soylu'ya nazikçe bir yanıt verdi, çok daha ağır bir yanıt verebilirdi. Bir siyasi polemik bir ceza davasının konusu olamaz" diye yanıt veren Erkek şöyle devam etti:

"MUHALEFETİ NASIL ENGELLERİZ DÜŞÜNCESİNDELER"

"Demokratik hukuk devletinde böyle bir dava açılmaz bile. Acaba muhalefetin üzerinde nasıl bir baskı oluşturabiliriz, nasıl engelleyebiliriz düşüncesindeler. Engelleyemezler. Ancak daha da güçlendirirler. İstanbul seçiminin iptal edilmesi gerçekten büyük bir ahmaklıktı. Türkiye'yi dünyaya rezil ettiler. Bir aday kazanmış mazbatasını almış. Siz hem seçimi hem mazbatayı iptal ediyorsunuz. Aradan aylar geçiyor Soylu tartışma başlatıyor, İmamoğlu yanıt veriyor. İmamoğlu'nun bir hakaret kastı olsa 6 Mayıs gecesi yapardı. Dosyada çok değerli anayasa profesörlerinin mütalaası var. Bugün yürürlükte olan Türk Ceza Kanunu'nu hazırlayan isimler ve "Suç unsuru yok" diyorlar. İmamoğlu davasının özü Fatih'in sözünde gizlidir: "Kadıyı satın aldığın gün adalet ölür". Saray iktidarı Atatürk'ün dediği gibi gaflet, dalalet ve hıyanet içinde. Adaleti çürütmek hıyanettir ve gerçek bir beka sorunudur."