ERKEN HABER - Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri yaklaşırken Meclis, “Cumhuriyetin 100. Yılı bütçesi” mesaisine hazırlanıyor. 5 Aralık Pazartesi günü başlayacak ve kesintisiz 12 gün sürecek görüşmelerin seçim öncesi iktidarla muhalefetin sert tartışmalarına sahne olması bekleniyor. Ana muhalefet partisi CHP bütçe maratonu için hazırlıklarını tamamladı.

meclis genel kurul

3 Aralık’ta “İkinci Yüzyıla Çağrı” başlıklı ekonomik vizyon belgesini açıklayan CHP, bu programda iktidara gelmeleri durumunda hayata geçireceklerini açıkladıkları ekonomik politikaları bütçe boyunca da Meclis kürsüsünden seslendirecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vizyon belgesini açıkladığı bu toplantıdan yaklaşık 48 saat sonra bu kez Meclis kürsüsünde 70 dakikalık bir konuşma yapacak.

CHP Meclis grubunun planlamasına göre Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşması yapacağı 5 Aralık’ta ve bütçenin geneli üzerinde kapanış konuşmalarının yapılacağı 16 Aralık’ta tüm milletvekilleri tam kadro Genel Kurul’da olacak. Ana muhalefet partisi her bir bakanlık ve bağlı kuruluşların bütçesi için konuşmacılarını da belirledi. CHP Grup Başkanvekilleri de gün gün nöbet sistemiyle Meclis Genel Kurulu’nda görev yapacak.

meclis genel kurul3

SOYLU İÇİN ÖZEL HAZIRLIK

CHP, Meclis Genel Kurulu’ndaki bir bakanlık bütçesine de özel önem verdi. CHP Grup Başkanvekilleri ve milletvekilleri uzun süredir icraatları ve söylemleri ile tartışma konusu olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılacağı bütçe görüşmesinde tam kadro Genel Kurul’da olacak.

Günde ortalama iki bakanlık bütçesinin görüşüleceği günlerde nöbetçi bir grup başkanvekili görev yaparken, 10 Aralık Cumartesi, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın bütçelerinin görüşüleceği gün tüm Grup Başkanvekilleri ve milletvekilleri Meclis’te olacak.

KOMİSYON GÖRÜŞMELERİNDE TANSİYON YÜKSELMİŞTİ

süleyman soylu-2

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerde tansiyonun en yüksek olduğu bütçe İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı oturumdu. Tartışmalar nedeniyle birçok kez ara verilen bu görüşmelerin sonunda tartışmalar daha da alevlendi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “Kara parayı aklayan da uyuşturucu ticareti yapan da şerefsizdir. İspat etmeyen Kılıçdaroğlu da şerefsizdir” ifadeleri sonrası gerilim tırmandı. İçişleri Bakanlığı bütçesi Bakan Soylu konuşmasını tamamlayamadan bitirilmek zorunda kaldı.

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayları kaç imza topladı? Bağımsız Cumhurbaşkanı adayları kaç imza topladı?

2022 GÖRÜŞMELERİNDE KAVGA ÇIKMIŞTI

süleyman soylu3

İçişleri Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe görüşmelerinin yapıldığı 8 Aralık 2021’de de Meclis Genel Kurulu’nda tansiyon yükselmişti. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, kürsüden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile kara para aklama suçundan Türkiye ve ABD’de hakkında davalar açılan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz'a ait uçağa binerken çekilen fotoğrafını göstermiş, AK Parti CHP milletvekilleri arasında yumruklu kavga çıkmıştı.