ERKEN HABER - CHP Malatya İl Başkanı Barış Yıldız, konteynerden çıkarılmak istenen vatandaşlara destek verdiği esnada 'Siz Allah bilir misiniz?' diyen bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. İlk tepki CHP'li Veli Ağbaba'dan geldi. CHP'li Ağbaba, “O kendi yaptığı pisliğin içerisinde boğulsun. Kendi nefretinde boğulsun. Enkazımız hala yerde. 37. günde insanlar hala çadır bulamamış. 37. günde bu yağmurun altında insanlar bekliyor. O insanlar nefretinde boğulmaya devam etsin” dedi.

Saadet Partisi’nin Malatya’da kurduğu 10 bin kişilik aşevinin valilik tarafından kaldırılmak istenmesi üzerine tepki gösteren yurttaşlara destek vermek için buraya giden CHP Malatya İl Başkanı Barış Yıldız yumruklu saldırıya uğradı.

Yıldız olayların büyümesine engel oldu

Yıldız, depremzedeleri ziyareti sırasında “Vatandaş bırak derdini anlatsın, provokasyona alışıksınız. Ben buna müsaade etmeyeceğim. Toplum olarak hep beraber birlik beraberlik içindeyiz. Birkaç tane provokatöre aldanmayacağım, kanmayacağım. Derdinizi dinlemeye geldim” dediği sırada, şirket yetkilisi olduğu iddia edilen ve “Siz Allah’ı bilir misiniz” diyen bir kişinin yumruklu saldırısı ve sözlü hakaretine uğradı.

Yanlarında üniformalı polis varken yaşanan yumruklu saldırı sonrası Yıldız, “Biz onlara bu şekilde karşılık vermeyeceğiz, provokatörlere müsaade etmeyeceğiz, provokasyona gelmeyeceğiz” diyerek olayların büyümesine engel oldu.

Saldırının ardından olay yerini terk etmeyen Yıldız, vatandaşların sorunlarını dinleyip konteynerde incelemelerde bulundu. Yıldız ve beraberindeki heyet kendisine saldıranlardan şikayetçi oldu.

“Provokatif kişi daha önce, Malatya'da bir kurumun başkanlığını yapmış bir zat"

Saldırının ardından Malatya İl Başkanı Barış Yıldız, CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya milletvekili Veli Ağbaba ile açıklama yaptı.  Yıldız, şunları söyledi:

YSK 3 Cumhurbaşkanı adayını reddetti YSK 3 Cumhurbaşkanı adayını reddetti

“Türkiye’de 1980 sonrası adı Barış konulan onlarca çocuktan sadece biriyim. Malatya’mızın ve ülkemizin felaketi yaşadığı ilk günden beri vatandaşımızın derdine çare bulmak için sahadayım. Elini sıktığımız çadırını kurduğumuz, yanında olduğumuz, gıdayı, suyu temin etmeye çalıştığımız tüm vatandaşlarımız ve tüm Malatya kamuoyu günlerdir yaptıklarımıza şahitler. Malatya’nın birçok yerinde ve depremin yaşandığı tüm yerlerde vatandaşlarımızın yanında olmak istedik. Bugün vatandaşlardan gelen şikayet üzerine bir yerde konteynerlerin kaldırıldığını duyduğumuz andan itibaren olay yerine geçtik ve vatandaşlarımızın derdini dinlemek için oraya gittik. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinde provokasyon yaratan, provakatif kişi daha önce, utanarak söylüyorum, Malatya’da bir kurumun başkanlığını yapmış bir zat, halkla iletişim kurmamıza engel oldu. Bir saat boyunca oradayken halkın her söylediğine karşılık vererek sürekli provokatif davranışlarda bulundu. En son kendisini susturmak istememle beraber yanındaki kişilerle beraber bana saldırdılar.

“Eğer önlem alınmazsa aynı insan aynı davranışlara devam edecek ve tetikçileriyle saldırılarını sürdürecek" 

Barış Yıldız olarak hiçbir şikayetim yok. Ama kamu vicdanı adına şikayetçiyim. Bu davranış Malatya’ya yakışmayan bir davranış. Bu davranış Malatya’nın adamlığına, insanlığına yakışmayan bir davranıştır. Olay yerinde, bizi sürekli provokasyona getiren, vatandaşın kendini ifade etmesine engel olan bu şahıs ve adamları bizlere, CHP’lilere bir saldırıda bulundu. Saldırı sonrası yanımda olan tüm arkadaşlardan, öfkeli vatandaşlardan rica ettim. Sükûneti korumaları gerektiğini söyledim. Bizler iyiyiz ancak Malatya’da bu şekilde bir olayı yaşamış olmaktan dolayı üzgünüz ve utanç duyuyoruz. Bu provokatör davranışı kamunun vicdanına bırakıyorum. Orada olan mağdur vatandaşlar bizi gördüler, olaya tanıklar. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Adayımız geldiğinde bu şekilde provokasyon yapan birisi bugün de bu davranışa devam etti. Eğer önlem alınmazsa, yarın Malatya’nın utancı olarak aynı adam, aynı insan, adam demeye utandığım o şahıs, aynı davranışlara devam edecek ve tetikçileriyle saldırılarını sürdürecek. Kendimizi kamuoyunun vicdanına emanet ediyoruz.”