ERKEN HABER - Elinizi cebinize attığınızda elinize gelen 5 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL, 200 TL gibi paralara dikkatli bakın. Zira Merkez Bankası tarafından yanlış basılmış olabiliyor. Kimi zamanlar Merkez Bankası bu paralardaki sıfırları eksik veya fazla basabiliyor.

Hatalı basılan banknotlar koleksiyonlar tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bir çok koleksiyoner bu paralara 100 bin lira kadar vermeye razı.

Cüzdanınızda 200 lira varsa hemen bakın. Bu küçük ayrıntı sizi zengin edebilir: 100.000 TL birden veriliyor. Cebinizdeki paraya dikkat edin. Bu haber sizi zengin edebilir. Yanlış basılmış banknotlar internetten yüksek fiyatlar ile satışa sunuluyor.

200 lira1

CEBİNİZDEKİ PARAYA DİKKAT EDİN!

Elinizi cebinize attığınızda elinize gelen 5 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL, 200 TL gibi paralara dikkatli bakın. Zira Merkez Bankası tarafından yanlış basılmış olabiliyor. Kimi zamanlar Merkez Bankası bu paralardaki sıfırları eksik veya fazla basabiliyor. Hatalı basılan banknotlar koleksiyonlar tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bir çok koleksiyoner bu paralara 100 bin TL kadar vermeye razı. 

Elazığ'da bir evde 6 kişi ölü bulundu Elazığ'da bir evde 6 kişi ölü bulundu

200 lira2

Bu paraları gelir kapısı haline getirip paralar üzerinde oynayan vatandaşlar dahi oldu. Yetkililer tarafından yapılan açıklama da para üzerinde oynamanın suç teşkil ettiği bildirildi. 

Bir esnafın başına gelen olayda adam eline geçen 200 TL'yi önce sahte olduğu için bankaya götürdüğünü, banka tarafından kendisine verilen bilgide paranın sahte değil imalat hatası olduğunun söylendiği belirtildi. Bazı paralarda basım işlemi sırasında basım hatası olabiliyor. Nadiren olan bu olaylar koleksiyoncuların acayip ilgisini çekiyor. Yeri geldiğinde 100 bin TL'yi vermekten geri durmuyorlar. 

İnternetten satışa sunulan bu paralarda da dolandırıcılık türemeye başladı. Önceleri çok nadir görülen yanlış basılan banknotların attığını, bu hatalı basımların Merkez Bankası yüzünden değil de vatandaşın kendi çabalarıyla yapıldığı belirtildi. Sırf koleksiyonculara satabilmek için bu işlemi yaptıkları, çamaşır suyuyla paraların üzerindeki rakamları sildikleri vs. girişimlerde bulundukları kayda geçildi.

Vatandaşın paraları üzerinde oynaması hususunda uyarılarda bulundu. Bunun bir suç teşkil ettiği konusunda vatandaşa bilgi verildi. "Sakın paralar üzerinde oynamayın, suç ve cezası var" denildi.