ERKEN HABER - Bir önceki yılın eylül ayında 2 milyar 719 milyon dolar fazla veren cari işlemler hesabı, bu sene eylülde 2 milyar 966 milyon dolar açık kaydetti. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 39 milyar 164 milyon ABD doları oldu.

Bakan Bilgin: "Emeklilerle ilgili reform düşünüyoruz" Bakan Bilgin: "Emeklilerle ilgili reform düşünüyoruz"

Reuters anketinde eylül ayı için açık beklentisi 2 milyar 850 milyon dolardı.

Geçen yıl 14,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen cari açığı daraltmak ve fazlaya geçmek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomik planının başlıca hedefleri arasında yer alıyor. Bu plan aynı zamanda faiz oranlarını düşük tutarak büyüme, istihdam, ihracat ve yatırımları artırmayı hedefliyor.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından sert yükselen petrol, doğalgaz ve hububat fiyatları, Türkiye’nin cari açığını daha da büyümesine yol açıyor.

TCMB ise cari fazlaya ulaşıldığında fiyat istikrarının sağlanacağını ve ekim ayında yüzde 85,5 ile 24 yılın zirvesine yükselen enflasyonun kalıcı olarak düşeceğini öne sürüyor.

Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program’a (OVP) göre hükümet cari açığın bu yıl tahmin edilen 47 milyar dolardan ancak 2025’te 10 milyar dolara gerileyeceğini öngörüyor.