ERKEN HABER - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, merakla beklenen emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi hakkında konuştu. Bilgin, "EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez" dedi.

Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: Başlangıç tarihi geriye çekilemezÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi hakkında aralıkta çözülmesi beklenen EYT ile ilgili açıklamalarda bulundu. EYT için net tarihin 8 Eylül 1999 olduğunu kaydeden Bilgin, "EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez" dedi.

Bilgin, "Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok” ifadesini kullandı.

Sinan Ateş'in annesi: Oğlumun toprağıyla duruyorum Sinan Ateş'in annesi: Oğlumun toprağıyla duruyorum

Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin 5 puan yükseldiğini ve patronların EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istediğini belirten Bilgin, “İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz, sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz” diye konuştu.