Demokrasi ilk sosyal bilgiler dersi ile girdi hayatımıza ve anlamını sosyal bilgiler öğretmenimizin anlattığı kadar öğrendik.

Az önce Demokrasi ile ilgili atılmış bir tweet görünce.Hasan ile bir sohbetimi hatırladım!

Hasan benim bekarlık yıllarımdaki ev arkadaşım ve demokrasi aşığı olarak tanımlanacak bir DEMİROKRAT

Birgün akşam oturduk sohbet ediyoruz; ülke ekonomisini düzeltiyor, sosyal devleti yeniden kuruyor ve tabi ki demokrasiyi güçlendiriyoruz. O anda okul yılları ile ilgili bir anısını anlatırken sosyal bilgiler öğretmeni ya da tarih öğretmeninden bahsetti.

Demokrasi sınıfa göre şekil değiştiremez.

Demokrasi ile ilgili konu başlığı olan derse giren öğretmenin soyadının DEMİR olduğunu ve demokrasi konusuna giriş yaptıktan sonra, “Ancak demokrasinin rahatlığına aldanmayın, bu sınıfta demokrasi yok DEMİROKRASİ var!” dediğini anlattı.

Bu öğretmenin kendince yaptığı bir esprimi yoksa gerçekten sınıfa yaklaşım tarzımı bunu bilmiyorum.

Ancak şaka ise hiç komik durmamış.

Bu cümle ile daha ilk giriş cümlesinde demokrasiyi katletmiş ve kendi egemenliğini ilan etmiş. O dakikadan sonra derse katılımın önüne geçmiş ve “ben ne verirsem siz onu alacaksınız!” demiş.

Şimdi geriye dönüp ülkemize baktığımda aslında bizlerde Demirokrat bir gurubun öğrencileri olmadık mı?

E0E98F85-806C-4C9D-BCA1-3C85C59BE0C6

Demokrasiye giriş yapıldı hayatımızda, gelişme bir çoğunluğun ya da kendini güçlü ilan edenlerin istediği gibi gelişti, sonuç ise ortada!

“GÜNÜMÜZ TÜRKİYE’Sİ!”

"Size demokrasi anlatırım ama benim dediğim geçerlidir!"

Çoğulcu bir katılım istenir ancak çoğunluk hegemonyası başlar ve artık ilan edilen DEMOKRASİ uygulanan ise DEMİROKRASİ dir....