ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Sosyal medyadan 'Konserde 9.30’da bomba patlayacak’ dedi, ardından gözaltına alındı.

30 Ekim’de Cizre’de gerçekleşen ‘Cizre Müzik Festivali’ ile ilgili sosyal medya üzerinden ‘9:30 bomba patlayacak’ paylaşımında bulunan S.D. “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan gözaltına alındı.
30 Ekim’de Cizre’de modacı Hikmet Eraslan tarafından planlanan, Şırnak Valiliği ile Cizre Kaymakamlığı’nın desteğiyle düzenlenen konsere on binlerce kişi katıldı.

Soner Sarıkabadayı, Sefo, Kurtuluş Kuş ve Burak Bulut’un sahne aldığı konser, Dicle Nehri kıyısındaki Mem-u Zin Parkı'nda yapıldı.

On binlerce kişinin katıldığı konserde sanatçılar birbirinden güzel eserlerini seslendirirken, modacı Hikmet Eraslan da kendisine ait DJ Show yaptı. 

BİM şubelerine saldırılar başladı BİM şubelerine saldırılar başladı

şırnak patlama
Şırnak'ın Cizre ilçesinde Dicle Nehri kıyısında bulunan Mem-u Zin Parkı’nda düzenlenen ve onbinlerce kişinin katıldığı konserde S.D. isimli kişi bir sosyal medya platformunda katıldığı canlı yayında ‘saat 9:30’da bomba’ patlayacak paylaşımında bulundu. 
Paylaşım sonrası harekete geçen Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri şüphelinin adresini tespit etti. Ardından Polis Özel Harekat (PÖH), Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ile Jandarma harekete geçti. Şüpheli S.D. Silopi Bostancı Köyü’nde bulunan evinde gözaltına alındı.
“Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçundan” gözaltına alınan S.D. ifadesinde; “30 Ekim 2022’de Bostancı Köyü’nde televizyon izliyordum.  Aynı gün saat:20:30 sıralarında telefonumu elime alarak telefonumda yüklü olan sosyal medya uygulaması TİKTOK’a giriş yaptığımda rastgele kendisini tanımadığım o esnada canlı yayın açan bir kişinin canlı yayınına katıldım ve canlı yayının Cizre ilçesindeki konser alanından yapıldığını fark ettim. Sonrasında şaka amaçlı canlı yayının yorumlar kısmına ‘9:30’da patlama olacak. Şeklinde yorum yaptım. Bu yorumu yapmamda herhangi bir art niyet yoktur. Bu yorumun suç olabileceğini düşünmemiştim. Bilinçsizce ve cahilce böyle bir yorum yaptığım için çok pişman oldum. Bugünden sonra böyle bir şey yapmayacağım. Konser alanında benimde akrabalarım vardı. Kendi akrabalarım dahil hiçbir vatandaşımızın canına zarar gelsin istemem. Ben vatanıma sadık bir vatandaşım.”
Şüpheli ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.