Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, TOKİ tarafından yapılacak Sosyal Konut Projesi'ni analiz etti.

ERKEN HABER - Türkiye İstatistik Kurumu'nun eski başkanı olan Birol Aydemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan sosyal konut projesinin detaylarını kaleme aldı.

Birol Aydemir, kendi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İlk Evim İlk İş Yerim sloganıyla başlatılan TOKİ Sosyal Konut Projesi'nin detaylarına ve sonuçlarına yer verdi.

Aydemir'in tespitleri şöyle:

"1. İktidar seçim yatırımı olarak büyük proje diye 250.000 adet sosyal konut projesi başlattı.

2. Ancak söylenenler ile yapılanlar farklı çıktı.

3. Ödemelerin faizsiz olarak yapılacağı söylendi ama şimdi memur maaşlarındaki artış dikkate alınarak her 6 ayda bir artırılacağı ortaya çıktı.

4. Yani vatandaşlar kandırıldı.

5. Keşke faiz alınsaydı vatandaşlar ne ödeyeceklerini bilirlerdi.

6. Şimdi gelecekte ne ödeyeceklerini bilmedikleri bir durumla karşı karşıyalar. Çünkü memur maaşları enflasyon oranında artırılıyor. Enflasyonun ne olacağı belirsiz ve tam da yüksek enflasyon ortamındayız.

7. Şu anda başvuranların en büyük korkularından birisi bu. Bu konuda iktidar güven verici bir adım atmalı ve artışların (daha geçenlerde yayınlanan ve hükumetin taahhüdü olarak görülebilecek) orta vadeli programda belirttiği 2023, 2024 ve 2025 yılı enflasyon hedefleri oranında artırılacağını taahhüt etmelidir.  2023 hedefi 24,9 2024 hedefi 13,8 ve 2025 yılı hedefi 9,9. Eğer buradaki rakamların güvenilir ve iyi hesaplanmış rakamlar olduğunu düşünülüyorsa bu durum hükumet için de bir sorun teşkil etmez.

8. İktidar kamu bankaları aracılığıyla yıllık yüzde 15-16 oranında faizle konut kredisi verirken güya dar gelirli vatandaşlarımıza iyilik yapıyor ve ucu açık şekilde bir ödeme planı sunuyor.

9. Vatandaşlar yüzde 10 peşinatın ve ödemelerin konutu teslim aldıklarında ödeyeceklerini düşünürken bir sürpriz de burdan geldi.

10. Ve sözleşme tarihinde hem peşinat hem de ödemeler başlayacak.

11. Ayrıca evlerin tesliminde KDV de ödenecek. Şimdiden vatandaşlarımız bunu da bilsin. Bir sürpriz de ordan gelmesin.

12. Peşinat olarak 15-20 milyar toplanacak. İyi para.

13. En az 2 yıl sürecek bir konut için önceden her ay 2 yıl boyunca ödeme yapılacak. Konutun bedelinin en az yüzde 10-15 i kadar da ön ödeme yapılacak.

14. Toplamda evin yaklaşık yüzde 25’i ödenmiş olacak.

15. Yani çok da ucuz sayılmaz hele bir de TOKİ inşaatlarının kalitesi düşünüldüğünde.

16. İktidar fakirden alıp zengine vermeye devam ediyor.

17. Bir evde birden fazla genç varsa ve bu evde yaşayanlar zengin ise evdekilerin gelirlerinden bağımsız olarak bu gençler (sayısı kaç olursa olsun) başvuruda bulunabiliyorlar. Yani milyoner bir anne babanın tüm çocukları bu başvuruyu yapabiliyor. Oysa zengin insanlar bugünkü özel sektör fiyatlarından da ev sahibi olabilecek güçteler. Bu adaletsizliğin giderilmesi lazım.

18. Türkiye’de ciddi bir kayıt dışılık var. Gelirini düşük gösterenler bu kampanyada da ödüllendirilecekler. Benzer durumları hep yaşıyoruz zaten. KYK ya başvuran gencin annesi babası memur ise geliri yüksek görünüyor ama bir fabrika sahibi ya da bir kuyumcunun çocuğu geliri düşük gösterildiği için yurt, burs vs gibi imkanlardan yararlanıyor. Böylece kayıtlılık cezalandırılırken kayıt dışı olmak her zaman ödüllendiriliyor. Burada da geliri kayıtlı olanlar cezalandırılacak gibi görünüyor. Hükumetin böylesi adaletsizlikleri nasıl düzelteceğine ilişkin bir politika belirlemesi lazım.

19. KKM için bu sene 250 milyar civarında zenginlere gelir transferi yapacak iktidar sıra yoksullara gelince parayı onlardan almayı ihmal etmiyor.

20. İktidar KKM için ödeyeceği parayla değil 250 bin en az 400 bin konut yapıp gerçekten çok ucuza yoksullara verebilirdi.

21. Bu projenin seçim yatırımı olduğu o kadar belli ki. Sadece ihaleler ve temel atması seçim önce olabilecek bir proje. Seçim sonrasının ne olacağı zaten belirsiz.

Altılı Masa'dan ortak paylaşım: "Biz Kazanacağız" Altılı Masa'dan ortak paylaşım: "Biz Kazanacağız"

22. İktidar borsa gibi durmadan başvuru sayısını söyleyip duruyor. Bununla da övünüyor.

23. Gerçekten çok ilginç. Ülkede oluşturduğunuz yoksulluğun göstergesi olan bu durum övünülecek bir durum mudur?

24. Bir kez daha insanların umutlarıyla oynuyorsunuz. Vatandaşları kandırıyorsunuz.

25. Yapılması gereken TOKİ’nin asli fonksiyonu olan sosyal konut üretme işine odaklanması ve her yıl düzenli olarak bu konutlardan ihtiyaca göre üretmesidir.

26. Bugün itibariyle başvurular 2 milyona yaklaşmış durumda. Bu başvuruların 3-4 milyonu geçeceği anlaşılıyor. Bunlardan yalnızca 250 bin kişi kurada seçilecek. Diğerleri ise seçilemeyecek. Hükumet başvuru yapıp kurada seçilemeyenler için uzun vadeli bir konut edindirme planı yapmalı ve kurada seçilemeyenler için bir konut edindirme planı sunmalıdır. Bunu da önceden duyurmalıdır."