ERKEN HABER - Depremin vurduğu Diyarbakır'da 7 binanın yıkımından sonra toplanan molozlar belediyeye ait alana getirildi.

depremtabela2

Her bir yapıya ait molozların başına ise binanın isminin yer aldığı tabelalar konuldu. Hasar gören Bağlar ilçesindeki Altınkaya Apartmanı da boşaltıldıktan sonra yıktırıldı.

depremtabela3

Arama kurtarma çalışmalarının ardından enkaz kaldırma çalışmalarından toplanan molozlar Yenişehir ilçesindeki Dokuzçeltik Mahallesi´ndeki hafriyat alanına hangi binalara ait olduklarını belirten tabelalar asılarak döküldü.

Selde kaybolan Hemşire Fatma Tekdal'ın cesedine ulaşıldı Selde kaybolan Hemşire Fatma Tekdal'ın cesedine ulaşıldı

Dökülen molozların bölüm bölüm dökülerek hangi binalardaki molozların döküldüğünün belirtildiği alanda polis, görevliler de kameralarla güvenliği sağlamaya başladı. Hafriyat alanındaki molozların arasında yıkılan binalarda oturanlara ait, top, oyuncak ve ev eşyaları olduğu gözlendi. Hukuki sürecin sona ermesinin ardından alanda ayrıştırma işleminin yapılacağı belirtildi.

depramtabela4

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Koruma Başkanı Muhammed Ay, "Hangi binadan, sokaktan geldiğine bakılarak ayrı ayrı kategorize ediyoruz. Şu an işin hukuki boyutu var. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın malları, ziynet eşyaları olabilir. Bu anlamda hukuki sürecin sonuna kadar burada depoluyoruz.

Sonraki süreçte ise biz buradaki atıkları ayrıştırıp moloz yığınlarını demirden, çelikten ayırıp yine halkımızın hizmetine sunmak amacı ile kırma eleme tesisinden geçireceğiz. Diyarbakır´daki yollarda kullanmak için stokluyoruz.

depramtabela5

Burada aslında çevre felaketi söz konusu olabilir. Bütün Türkiye için yıkılan binlerce bina var. Evlerdeki televizyon, buzdolabı, klimalar oradan çıkan atıkların ve gazların oluşturduğu çevresel kirlilikler de var. "