ERKEN HABER - Rekabet Kurumu'nun fahiş fiyat artışı iddiasıyla haklarında soruşturma yürüttüğü BİM, A101, Şok, CarrefourSA ve Migros zincir marketlerinin de aralarında olduğu gıda üreticisi ve tedarikçisi 20 firma sözlü savunma yaptı.

Fiyatları bilerek yükselttiği iddiasıyla yüksek enflasyonunun nedeni olarak gösterilen zincir marketler ile iktidar ortakları arasındaki gerilim sürüyor.

Birleşik Marketler A.Ş. (BİM) Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aytaç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile girdiği polemiğin ardından başkanlığını yaptığı Gıda Perakendecileri Derneği'ndeki (GPD) görevinden istifa etmişti.

Ardından bazı MHP'li belediyeler, ilçelerindeki BİM şubelerine denetim yaparak çeşitli gerekçelerle geçici kapatma cezası uygulamıştı. Bazı BİM mağazaları da taşlanarak camlarına 'Devlet' yazılmıştı.2022/12/07/bime-saldiri-cama-devlet-yazdilar.jpg

ZİNCİR MARKETLERE 'FAHİŞ FİYAT' SORUŞTURMASI

Rekabet Kurumu, hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren BİM, A101, Şok, CarrefourSA ve Migros zincir market ile 15 işletme hakkında, 4054 sayılı 'Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ettikleri yönündeki iddialar üzerinden soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında, sözlü savunma aşamasına gelindi. Rekabet Kurumu'nda 5 Aralık 2022 Pazartesi günü gerçekleştirilen sözlü savunma toplantısına Kurul Başkanı Birol Küle, soruşturma heyeti ve firmaların temsilcileri katıldı.

Birol Küle, hakkında soruşturma yürütülen tarafların yazılı savunmalarının tamamlandığını sözlü savunmaların ise bugün ve yarın yapılacağını söyledi. Ardından, soruşturma heyetine söz verdi.

Ramazan öncesi gıda ürünlerine zam yağmuru Ramazan öncesi gıda ürünlerine zam yağmuru

bim-rekabet-kurulu-1.jpg

"FİYATLARIN TÜKETİCİ ALEYHİNE YÜKSELTİLMESİ SAĞLANDI"

Soruşturma heyetinin görüşünde, 4054 sayılı 'Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesinin, rekabeti engelleme nitelikleri olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ile teşebbüs birliklerinin davranışlarını yasakladığı bildirildi.

Soruşturmada yer alan 5 zincir market ile ilgili, "Ulusal zincir marketler arasında, ortak tedarikçiler aracılığıyla kurulan dolaylı temaslar yoluyla, fiyatların veya fiyat artışlarının koordinasyonunun sağlandığı; yine ortak tedarikçiler aracılığıyla geleceğe dönük fiyatlar, fiyat artış tarihleri, dönemsel aktiviteler ve kampanyalar gibi rekabete hassas bilgilerin paylaşıldığı; fiyat indirimine giden veya pazar genelinde fiyatların arttığı dönemde henüz fiyat artışı yapmayan perakendecilerin fiyatlarına tedarikçiler aracılığıyla müdahale edilmek suretiyle söz konusu fiyatların, tüketiciler aleyhine yükseltilmesinin sağlandığı; rakip fiyatlarının yükselmemesi halinde, ürün özelinde fiyat düşürme (bozma) gibi çeşitli stratejiler yoluyla teşebbüsler arasındaki danışıklılığa uyumun sürekli olarak gözetildiği; böylelikle adı geçen perakendecilerin satışa sundukları pek çok ürünün perakende satış fiyatlarının tespiti amacına sahip, topla-dağıt karteli niteliğindeki anlaşma veya uyumlu eylemler yoluyla 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal ettikleri sonucuna ulaşılmıştır" denildi.