ERKEN HABER - Beyaz Saray'dan Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarına ilişkin yapılan açıklamada, "Türkiye, Güneyine yönelik meşru terör tehditleriyle karşılaşmaya devam ediyor. Kendisini savunma hakkı var" denildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye ve Irak'ın kuzeyinde yer alan PKK/YPG mevzilerine yönelik Pençe Kılıç Hava Harekatını başlatmıştı. Teröristlerin inlerinin yerle bir edildiği operasyonda, en az 184 PKK'lı öldürüldü.

ABD: "TÜRKİYE'NİN KENDİSİNİ SAVUNMA HAKKI VAR"

ABD'den Türkiye'nin sınır ötesi operasyonuna ilişkin flaş bir açıklama yapıldı.

Trump zor durumda! Trump zor durumda!

Beyaz Saray, Pençe Kılıç Harekatına ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin kendisini savunma hakkı var, güneyinde meşru terör tehdidi sürüyor." ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Türkiye'nin güney sınırında "meşru terör tehdidi"yle karşı karşıya olduğunu ve kendini her türlü savunma hakkı bulunduğunu açıkladı.

Kirby, Zoom üzerinden yaptığı brifingde Beyaz Saray muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Suriye sınırındaki gelişmeleri değerlendiren Kirby, "Türkiye, özellikle güneyinde meşru terör tehdidi nedeniyle muzdarip olmayı sürdürüyor. Tabii ki her türlü kendilerini ve vatandaşlarını savunma hakları var." ifadesini kullandı.

Kirby, bölgedeki gelişmelerde kendilerini endişelendiren noktanın ise "SDG" adını verdikleri YPG/PKK'nın "DEAŞ ile mücadelesi" olduğunu belirterek, "Bölgedeki bir operasyon, ortağımız SDG'nin DEAŞ ile mücadele kabiliyetlerini kısıtlayabilir. SDG ile bunun için ortaklık yapıyoruz ve DEAŞ üzerinde baskıyı devam ettirmek istiyoruz." dedi.