ERKEN HABER - Mahkeme, Erdoğan'ın seçim mitingleri ile özdeşleşen “Beraber Yürüdük Biz Bu Yollardaşarkısı, 9 yıl süren dava sonucu bestecisinden izinsiz kullanıldığına karar verdi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve seçim mitingleri ile özdeşleşen, “Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda” şarkısının bestecisinden izinsiz kullanıldığına karar verdi. İstinaf Mahkemesi, yerel mahkemenin, “söz yazarına telif ödenmiştir, besteciye ödenmesine gerek yoktur” kararını bozarak, AK Parti’nin besteci Selçuk Maner’e 10 yıllık telif ödemesi gerektiğine hükmetti.

Kulisleri sallayan "20 vekil" iddiası Kulisleri sallayan "20 vekil" iddiası

Şarkının bestecisi Selçuk Maner, 2014'te, AK Parti’ye noter kanalıyla ihtar göndermiş ancak partiden bir yanıt alamamıştı. Maner, şarkısının 2014 seçimlerinde de kullanılması üzerine bu kez 12 yıl süreyle izinsiz kullanım nedeniyle 900 bin TL’lik maddi tazminat davası açmıştı.

Kısa Dalga'nın haberine göre, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi, Maner’e de telif ödenmesi gerektiğini belirterek, yerel mahkemenin kararını kaldırdı. Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi kararının gerekçesinde şarkının bestesiyle beraber kullanıldığı kaydedilerek, şöyle denildi:

“Mahkemece toplanan deliller ve yaptırılan bilirkişi incelemeleri ile; dava konusu müzik eserinin davalı yanın savunmalarının aksine yalnızca sözlerinin kullanılmadığı, kullanımların yüksek oranda şarkı şeklinde olduğu, dosya kapsamında yer alan haber görüntülerinde parti toplantılarına katılan kişilerin şarkıya eşlik ettiği, şarkı kullanımının parti ile özdeşleştiği, bu nedenlerle kullanımların kendiliğinden gelişen kullanımı aştığı, dolayısı ile kullanımların beste sahibi bakımından ihlale sebebiyet verdiği sabittir.”