ERKEN HABER - Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş uyarmış: "Hatay depreme hazırlıklı değil, hükümet bizi yok sayıyor"

Hatay Belediye Başkanı Savaş'ın, iki hafta önce katıldığı bir programda deprem konusunda uyardığı, kentsel dönüşümle ilgili bakanlığa yazdıkları yazılara cevap alamadıklarını söylediği ortaya çıktı.

Hatay deprem 4

Depremler nedeniyle büyük yıkım yaşayan Hatay'ın Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın katıldığı bir programda depremle ilgili uyarılarda bulunduğu ortaya çıktı. Programda Hatay'ın depreme hazırlıklı olmadığını söyleyen Savaş'ın, "37 dönümlük bir arazi, orayla ilgili bir kentsel dönüşüm istedim, her şeyi yaptık, 5 buçuk yıldır bize bakanlık cevap bile vermiyor" ifadelerini kullandığı görüldü.

Hatay deprem 3

'BAKANLIK BİZE CEVAP BİLE VERMİYOR'

Cumhuriyet'in haberine göre, Lütfü Savaş’ın iki hafta önce katıldığı, moderatörlüğünü Cansu Canan Özgen’in üstlendiği '40' adlı programda “Hatay, yıkıcı bir depremin tekrarına hazırlıklı mı?" sorusuna verdiği cevap, Güneydoğu’daki korkunç depremden sonra tekrar gündeme geldi.

Hatay deprem 2

Danalarını satıp depremzedelere gönderdiler Danalarını satıp depremzedelere gönderdiler

Savaş'ın kullandığı ifadeler şu şekildeydi: "Değil. Hazırlıklı olması için genel hükümetle belediyelerin işbirliği yapması lazım. Biz, ne kadar yazı göndersek özellikle bakanlıklara, bunların çok büyük kısmı bize cevap olarak bile gelmiyor. Antakya'nın en üst mahallelerinde heyelan bölgesi vardır, bir kısmı mezarlık olarak kullanılan, 37 dönümlük bir arazi, orayla ilgili bir kentsel dönüşüm istedim, her şeyi yaptık, 5,5 yıldır bize bakanlık cevap bile vermiyor. Cevap vermeyen bakanlıkla deprem işgüdümünü yapıp da depremden korunmak için ne yapabilirsiniz?  Hükümet bizleri yok sayıyor görmezden geliyor. Bütüncül bir politika, bütüncül düşünen hükümet ve belediyelerle birlikte olur. Maalesef hükümet bizleri yok sayıyor, görmezden geliyor."