ERKEN HABER - AK Parti'li Zengin: Başörtüsü teklifini 336 vekilin imzasıyla Meclis'e sunduklarını bildirdi.

AK Partili Zengin: Başörtüsü teklifini 336 vekilin imzasıyla Meclise sunacağız

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin başörtüsüne yasal düzenlemeyle ilgili açıklama yapıyor. Zengin, "336 vekilin imzaladığı teklifi birazdan sunacağız" dedi.

Özlem Zengin'in açıklamalarının satır başları şöyle:

Kılıçdaroğlu'na seccade üzerinden "din düşmanlığı" operasyonu Kılıçdaroğlu'na seccade üzerinden "din düşmanlığı" operasyonu

"AK Parti, MHP ve BBP'nin 336 vekilinin imzaladığı teklifi Meclis'e sunacağız.

Başörtüsü meselesine, bir bez parçası diyenler bu konuyu hiç anlamamışlardır. Bunun nasıl bir travma olduğunu anlayamaz. 90'lara geldiğimizde bizler başka boyuta geçtik.

Nihayetinde diyebilirim ki, dini hassasiyeti olan insanlar için biz başörtülü kadınlar birer işarettik. Bu anayasa teklifi Meclis'ten geçse de biz bunları anlatmaya devam edeceğiz. "Helalleşelim olsun bitsin edasını" çok alaycı buluyorum. Bu konunun hiç anlaşılmadığını düşünüyorum.

Bu konuyla ilgili en çok arzu ettiğimiz şey anlaşılmak. Biz özellikle siyasetin gücüyle bu problemi aslında çözmüştük. Türkiye'de kanun olarak başörtüsünü yasaklayan bir kanun zaten yoktu. Temel bazı temel haklardan istifade etmek istediğimizde ortaya çıkıyordu.

Bir mesleği ifa etmekte engellerle karşılaşıyorduk. Biz avukatlara 'meslek onuruna yakışmayan bir tavır' olarak söyleniyordu başörtülü olmak.

Rahmetli Özal, bu problemi çözmek için uğraştı. Önce yönetmelik değişikliği yaptı. YÖK Kanunu'nda değişiklik yaptı. Bunlar Anayasa Mahkemesi'ne götürüldü. 'Yorumlu ret' şeklinde bir karar uyduruldu.

Bu şeyler, bu ızdıraplar o kadar büyüdü ki, bununla beraber AK Parti'nin kurulmasında yaşanan bu ızdırabın büyük bir imzası vardır. AK Parti'nin siyasi tezlerini anlatacak olursak, en büyük tez budur. Bizim hamurumuzda var. Mücadelemiz sonradan değil. Vesayetin etkisi uzun zamandır devam etti."

AK Partili Zengin ve beraberindeki kadın miletvekilleri, basın toplantısının ardından Anayasa değişiklik teklifini TBMM Başkanlığına sundu.