ERKEN HABER - Yeni sezonun hazırlıklarının yapıldığı limanlardan Sarıyer Rumeli Feneri'ndeki Büyük Liman'da balıkçılar, önceki sezon yıpranan ağlarını tamir ediyor, ilmek ilmek örerek yeniliyor.

Ağustos sıcağının etkisi altında çalışmalarını sürdüren balıkçılar, yeni sezondan umutlu. Kolcular gemisinin kaptanı Mustafa Kolcu, sezon için hazırlık yaptıklarını belirterek, "Bu sene inşallah güzel olacak. Vatandaşımız bol bol palamut, çinekop yiyecek. Oldukça çok hamsi Karadeniz'e göç etti. Bu sene bütün balıklar denizlerde mevcut. Halkımız bol bol balık yiyecek" dedi.

BALIKLARA KOTA TALEBİ

Balıkçılar olarak, taban ve tavan fiyat uygulanmasını istediklerini belirten Kolcu, şunları kaydetti:

"Motorların büyüklüğüne, makine gücüne göre ayarlanıyor. Hamsi ve istavrit kotalarının ona göre dağıtılması gerekiyor. Hamsi olsam birinin ağzında olmak varken neden gidip yem olayım? Devletimizden balığa kota getirmesini bekliyoruz. Her balığa gelmeli. Bizim öz balıklarımız var. Sardalya, istavrit, çinekop ve hamsi bizim öz balıklarımız. Biz denize bir şey ekmiyoruz. Cenabı Allah denize veriyor biz de tutuyoruz."

Rumeli Feneri Su Ürünleri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Mustafa Yalçın ise hazırlıkların son aşamada olduğunu anlatarak, "Beklentimiz iyi olması yönünde. Palamudu bol bekliyoruz ama takdir Allah'ın. Mazot fiyatları biraz yüksek. Hükümetimizden bize bu konuda yardımcı olmasını bekliyoruz. En azından balıkçılıkta KDV'yi indirmelerini talep ediyoruz" diye konuştu.

Sezon öncesi ağlarını onaran Enes Güzel, "Allah nasip ederse 1 Eylül'de vira bismillah diyeceğiz. İnşallah hayırlı bir sezon bekliyoruz. Yasakların başladığı günden bugüne yavaş yavaş hazırlıklarımızı tamamladık. İyi bir sezon olacağını umuyoruz. Numuneler şimdilik iyi görünüyor" dedi.

Ağ onaran denizcilerden Fazıl Gerçek ise uzun süre denizlere açıldığını belirterek, eski ağları onardığını söyledi.

Üç aydan uzun süredir ağları onarmaya çalıştıklarını anlatan Gerçek, "Rıhtımlarda ekmek paramız için uğraşıyoruz. Onlar denizden tutacak, biz de ağları burada onaracağız" diye konuştu.

Felsefeci Doğan Özlem 78 yaşında hayatını kaybetti Felsefeci Doğan Özlem 78 yaşında hayatını kaybetti