ERKEN HABER - Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de otel fiyatları, liste fiyatlarını üçe katladı. Yılbaşının da yaklaşması nedeniyle bazı otel zincirleri fiyatlarını yüzde 200'e kadar artırdı.

Biden'dan Netanyahu'ya "yargı reformunu askı al" mesajı Biden'dan Netanyahu'ya "yargı reformunu askı al" mesajı

Azerbaycan'a giden iş adamları ve turistler, otel bulmakta güçlük çekmeye başladılar. Günlüğü 5 bin liradan otel bulamayan yabancılar, otelcilerin istediği fahiş fiyatları kabul etmek zorunda kalıyor.

otel

Zincir otel fiyatları, internet üzerinden düşük tutulmasına rağmen, odaların sayısı kısıtlanarak, kapıdan gelen müşterilere oda satılmaya başlandı.

otel3

YILBAŞINDAN SONRA DAHA DA ZAMLANACAK

Ülkede yaşanan enflasyonun da etkisiyle oteller, fiyatlarını artırmak zorunda kaldığını belirten otel yetkilileri, oda ücretlerinin yılbaşından sonra daha da artacağını söyledi.

Girdi maliyetlerinin artmasını gerekçe gösteren işletme sahipleri, pandemi sürecinde de zarar ettiklerini, pandeminin ardından yaşanan küresel ekonomik kriz nedeniyle fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldıklarını ifade ettiler.

otel2

YABANCILAR MAĞDUR

Türkiye'nin vize uygulamasının olmadığı "kardeş ülke" ve "İki devlet bir millet" diye tanımlanan Azerbaycan'da Türk yatırımcı iş adamları ve turistler ağırlıkta.

Azerbaycan devlet birimlerinin, yabanclara karşı otellerde uygulanan aşırı fiyat artışı ve konaklama sorununun denetlenmesini isteyen bazı vatandaşlar, her bir otelin kendine göre fiyat uyguladığını ileri sürdüler.

Zincir otellerde de durumun aynı olduğunu kaydeden vatandaşlar, günlük 5 bin liraya dahi kalacak yer bulmakta sorun yaşadıklarını, bu durumun Azerbaycan için bir dez avantaj olduğunu kaydettiler.