ERKEN HABER - Yaklaşık 13 milyon konutu ilglendiren imar affı gündemde. Vatandaşların yoğun talebinin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yeni bir imar barışının gelip gelmeyeceği ile ilgili son dakika açıklaması yaptı.

Katıldığı bir canlı yayında yeni bir imar barışının yapılıp yapılamayacağına ilişkin soru üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Şu an için yeni bir imar barışı söz konusu değil." karşılığını verdi.

İmar barışı ile ilgili son dakika açıklaması! Yeni bir imar barışı gelecek mi? Bakan canlı yayında resmen açıkladı!

Cinayetin tanığı olduğu için çocuğu öldürmüşler Cinayetin tanığı olduğu için çocuğu öldürmüşler

"ALDATMAYA FIRSAT VERMEYECEĞİZ"

Bakan Kurum, TOKİ Sosyal Konut Projesine ilişkin şunları kaydetti:

"Burada çok büyük talep var, bizim de bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bu süreci de büyük hassasiyet ile yöneteceğiz. Bizi aldatmaya yönelik hiçbir duruma fırsat vermeyeceğiz. Burada amaç ihtiyacı olan, dar gelirli vatandaşımızın ev alması. Konut alacak vatandaşlarımızın üzerinde ev olmaması gerekiyor. Hisseli babasından, anasından köyünde arsası varsa o sorun değil. İş yeri alacak vatandaşlarımızın, tapuda kayıtlı iş yeri olmaması gerekiyor. Arsa alacak kişinin, arsa ve evi olmaması gerekiyor. Biz yüzde 40-50 indirimle fiyatlarımızı belirledik.

"ÖDEYEMEYENİN CAYMA HAKKI VAR"

Borcunu bitirmeden dairelerin satışına izin vermeyeceğiz. Asgari ücretli bir kardeşimiz evi aldı, ödemekte güçlük çekti. Biz buna uyarı gönderiyoruz. 36 ay ödemiş, olur ya insan 4 ay sıkışıp ödeyememiş. Biz burada ihtar gönderiyoruz. Bugüne kadar yüzde 1'in altında ödememe durumu var. Orada gerekli uyarıyı yapıyoruz, vatandaş evi iade etmek isterse ödediği parayı iade ediyoruz tabii."